Kandydaci na adwokatów i radców piszą odwołania od wyników egzaminów

Komisje szacują, że wynik egzaminu może zakwestionować nawet 700 osób. Czy dostaną togi, zależy od decyzji ministra sprawiedliwości.

Aktualizacja: 09.05.2016 19:34 Publikacja: 09.05.2016 19:02

Kandydaci na adwokatów i radców piszą odwołania od wyników egzaminów

Foto: 123RF

Do Ministerstwa Sprawiedliwości wpłynęły już pierwsze odwołania od negatywnych wyników egzaminów korporacyjnych 2016 r. Zajmie się nimi komisja egzaminacyjna II stopnia przy MS. Kiedy? Terminu jeszcze nie ustalono.

W komisjach egzaminacyjnych szacują, że odwołań może być nawet ok. 700.

Ostatnia deska ratunku

Na forach aplikantów, którzy oblali tegoroczny egzamin zawodowy, wrze. Kandydaci wymieniają się opiniami i wzorami gotowych zaskarżeń. Jedni piszą odwołania, inni już je wysłali do komisji egzaminacyjnych. Te prześlą je dalej do ministerstwa.

– Do tej pory wpłynęły trzy odwołania od wyników egzaminu radcowskiego – informuje Sebastian Kaleta, rzecznik MS. W sprawie egzaminu adwokackiego na razie odwołań nie ma.

To jednak tylko kwestia czasu, bo komisje w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze, Katowicach, Wrocławiu rejestrują coraz większe wpływy.

– Pierwsze dni wyglądały spokojnie. Pod koniec terminu, jaki przysługiwał kandydatom, pojawia się coraz więcej odwołań – usłyszeliśmy w jednej z warszawskich komisji.

– Oblałem tylko jeden z pięciu egzaminów, i to właśnie z prawa cywilnego – mówi jeden ze zdających w tym roku aplikantów adwokackich. Wynik w komisji, w której zdawał, był jednym z najgorszych w kraju. W dodatku uważa, że choć rzeczywiście zadanie go zaskoczyło, to jednak został oceniony niesprawiedliwie. Wprawdzie nie zastosował rozwiązania z tzw. klucza, ale w jego opinii to, które zaproponował, wraz z argumentacją się broni. Na decyzję może czekać jednak miesiącami. Zdarzało się, że komisja przy MS wydawała ją po kilku miesiącach, kiedy kandydat zapisał się już na egzamin w następnym roku. W dodatku nie musi być pozytywna. Odwołujący z roku na rok rzadziej przekonują komisje do swoich racji.

Mało skuteczni

O ile w 2011 r. komisje uwzględniły 51 proc. odwołań od wyniku egzaminu adwokackiego i 42,1 proc. od radcowskiego, o tyle w 2013 r. już tylko, odpowiednio, 31,9 proc. i 16,9 proc. W dwóch ostatnich latach było ich jeszcze mniej.

– Przyczyn jest kilka – tłumaczy adwokat Waldemar Ciesielski z Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach. – Po pierwsze, komisje I stopnia sprawdzające prace mają coraz większe doświadczenie, a po drugie, jakość zadań egzaminacyjnych jest coraz lepsza.

Na komisji odwoławczej nie kończy się droga aplikanta, który nie zgadza się z negatywną oceną. Jej uchwałę można bowiem jeszcze zakwestionować przed sądami administracyjnymi.

Wynik taki sobie

Oficjalne wyniki egzaminu zawodowego 2016 tydzień temu podało MS. U adwokatów zdało go ponad 70 proc. kandydatów, a u radców – ponad 77 proc. U adwokatów do egzaminu przystąpiło 2310 osób, u radców – 3145.

Ponadto na wniosek ministerstwa sprawa egzaminu adwokackiego trafiła pod koniec marca do prokuratury. Chodzi o przeciek, do którego miało dojść w jednej z warszawskich komisji. Jeden ze zdających wśród orzeczeń, które można mieć w czasie egzaminu, miał dużym wykrzyknikiem zaznaczone jedno, które pasowało do rozwiązania zadania. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo. Sprawa trwa.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki, a.lukaszewicz@rp.pl

Jak zawalczyć o wynik egzaminu

- Egzaminowany ma 14 dni od chwili otrzymania uchwały o wyniku egzaminu na złożenie odwołania do komisji II stopnia działającą przy ministrze sprawiedliwości.

- Odwołanie złożone przez osobę, która przystąpiła do egzaminu zawodowego, powinno być rozpoznane „bez zbędnej zwłoki".

- W praktyce okazuje się, że rozpoznanie odwołań od uchwał o wynikach egzaminu zawodowego przez komisje II stopnia następuje w ciągu pół roku.

- Egzamin zawodowy dla radców prawnych i adwokatów jest jednakowy w danym roku w całej Polsce. Komisja II stopnia nie musi więc zapoznawać się za każdym razem z danym zadaniem egzaminacyjnym. Jej prace ograniczają się do analizy pracy odwołującego się kandydata oraz jego odwołania.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem