Reklama
Rozwiń

KRS: aplikacja ogólna zbyt kosztowna

Krajowa Rada Sądownictwa uważa, że należy zrezygnować z prowadzenia aplikacji ogólnej w Krakowie. Chce też zmian w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.

Publikacja: 14.01.2013 08:39

KRS uznaje za niewłaściwe wskazanie Krakowa jako miasta będącego siedzibą KSSiP.

KRS uznaje za niewłaściwe wskazanie Krakowa jako miasta będącego siedzibą KSSiP.

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Ministerstwo Sprawiedliwości, które opracowało projekt założeń zmian ustawy o KSSiP, zamierza powierzyć szkole trzy główne zadania: prowadzenie aplikacji ogólnej, sędziowskiej i prokuratorskiej; szkolenie sędziów i prowadzenie analiz i badań. Planuje też wprowadzić 14-dniowy termin zgłoszeń na egzamin zawodowy: sędziego i prokuratora dla asystentów sędziego i prokuratorów oraz referendarzy.

Sprawniej przebiegać ma też nabór do krakowskiej szkoły. Wprowadzony ma być nabór elektroniczny.

Resort chce też zrezygnować ze stażu na stanowisko referendarza odbywanego w trakcie aplikacji sędziowskiej (dziś trwa 18 miesięcy).

KRS uznaje za niewłaściwe wskazanie Krakowa jako miasta będącego siedzibą KSSiP. Miejscem siedziby szkoły, zdaniem KRS,  powinna być Warszawa lub inne miejsce położone w centralnej Polsce. W Krakowie  mógłby pozostać Ośrodek Szkolenia Wstępnego (prowadzący aplikacje), głównie ze względu na istniejącą już tam znakomitą infrastrukturę.

Rada podkreśla też, że aplikacja ogólna jest zbędna i powinna być docelowo zlikwidowana (wchłonięta przez aplikację sędziowską). Rada stoi na stanowisku, że aplikacja ogólna nie realizuje celów, dla których została wprowadzona, a generuje jedynie ogromne koszty (co najmniej 4–5 mln zł w skali roku). Należy ją zatem jak najszybciej zlikwidować, poszerzając program aplikacji sędziowskiej, która powinna trwać trzy lata, a nie dwa i pół (to samo dotyczy aplikacji prokuratorskiej).

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono