Po raz pierwszy egzaminy zorganizowano im wspólnie, w jednym terminie. I pierwszy raz aplikanci zdają przed komisjami państwowymi, a nie korporacyjnymi.
Jak poinformowała Monika Madurowicz, wicedyrektor Departamentu Nadzoru nad Aplikacjami w Ministerstwie Sprawiedliwości, do egzaminu adwokackiego zgłosiło się 790 osób, w tym 740 aplikantów i 50 kandydatów bez aplikacji.
Zgodnie z ubiegłoroczną nowelizacją ustaw regulujących zawody prawnicze egzaminy adwokackie i radcowskie mogą zdawać m.in. doktorzy prawa, osoby, które przez pięć lat były referendarzami sądowymi albo pracowały w kancelarii prawniczej bądź w urzędzie przy udzielaniu pomocy prawnej, a także ci, którzy wcześniej zdali egzamin sędziowski lub prokuratorski.
Egzamin na adwokata najwięcej osób zdaje w Warszawie – 201, we Wrocławiu – 115, a w Krakowie – 114. Do egzaminu radcowskiego zgłosiło się 1333 kandydatów, w tym 1166 aplikantów i 167 bez aplikacji. Najwięcej w Warszawie – 459 osób, w Krakowie – 139, w Katowicach – 121, we Wrocławiu – 117, a w Poznaniu – 102.
Pisemne pięcioczęściowe sprawdziany kwalifikacji zawodowych potrwają cztery dni, do 2 lipca. Wczoraj zdający rozwiązywali test składający się ze 100 pytań. W kolejnych dniach zadania egzaminacyjne obejmują przygotowanie pism procesowych z prawa karnego, cywilnego oraz gospodarczego i administracyjnego. Aby zdać cały egzamin, z każdego zadania trzeba uzyskać ocenę pozytywną.