Lepsi na praktykach stracą punkty

Tuż przed zakończeniem aplikacji ogłoszono nowe zasady obliczania średniej z rocznej nauki. Aplikanci twierdzą, że w ten sposób zyskują słabsi

Publikacja: 18.11.2010 04:00

Lepsi na praktykach stracą punkty

Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

Dyrekcja Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury zaprzecza: nie zmieniliśmy reguł oceniania. Aplikanci są innego zdania. Dwa tygodnie temu otrzymali informację, jak będą liczone średnie ze sprawdzianów i praktyk. Sposób jest zupełnie inny od tego, o którym wiedzieli wcześniej. W konsekwencji wielu z nich straci punkty w końcowym zestawieniu, a przecież pozycja na liście rankingowej oznacza być albo nie być. Chodzi o możliwość kontynuowania nauki na aplikacji sędziowskiej lub prokuratorskiej. Na obu jest miejsce tylko dla 150 prawników (po 75 na każdej).

[srodtytul]Pierwsze koty za płoty[/srodtytul]

Pierwszy rocznik aplikacji ogólnej rozpoczął naukę w listopadzie ubiegłego roku. Za dwa tygodnie skończy ją 300 młodych prawników. Połowa będzie kontynuować aplikację. Reszta pójdzie do pracy jako asystenci sędziów i prokuratorów albo referendarze. Nic więc dziwnego, że szczególnie na finiszu trwa ostra walka o dobrą pozycję na liście. Tymczasem dyrekcja Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury podała nowe zasady obliczania średniej.

[srodtytul]W czym problem?[/srodtytul]

Otóż początkowo miała być liczona suma ocen z praktyk oraz egzaminów: 24 – 15 z praktyk i 9 ze sprawdzianów. W trakcie aplikacji nikt nie kwestionował takiego sposobu. Tymczasem kilka dni temu aplikanci otrzymali e-mail z KSSiP, z którego wynikało, że z ocen z praktyk będzie wyciągana średnia i dołączana do dziewięciu ocen z egzaminów (w sumie dziesięć ocen).

[wyimek]300 aplikantów odbywa naukę w Krakowie[/wyimek]

– Przez cały rok aplikanci pisali uzasadnienia w sądach, niejednokrotnie zabierając pracę do domu lub zostając po godzinach. Wszystko po to, aby dostać 5 pkt z praktyk i wyprzedzić tych, co dostali 4 pkt. Bo jeden punkt na liście kwalifikacyjnej to różnica ok. 50 miejsc – tłumaczy „Rz” jeden z rozżalonych aplikantów.

Przy nowych zasadach wyciągania średniej taka różnica w ocenie wynosi zaledwie ok. 0,1 pkt, co daje tylko kilka miejsc różnicy na liście rankingowej.

Jest to bardzo korzystne dla osób, które uzyskały słabe oceny z praktyk.

Druga kontrowersyjna sprawa to egzaminy poprawkowe, a właściwie sposób ich oceniania.

[srodtytul]Czasem lepiej nie zdać[/srodtytul]

Jeden z pierwszych egzaminów na aplikacji to napisanie wyroku karnego z uzasadnieniem. Po zaledwie miesiącu praktyk było to bardzo trudne. Sporo osób sobie nie poradziło. A oceny tych, którzy zdali, były różne. Sporo było trójek.

[wyimek]150 aplikantów ma szansę na dalszą naukę w Krakowie na aplikacji sędziowskieji prokuratorskiej[/wyimek]

Teraz się okazuje, że negatywne oceny nie będą liczone, a do listy kwalifikacyjnej brana będzie pod uwagę tylko ocena z poprawki. Aplikanci, którzy zdali egzamin za pierwszym razem, czują się oszukani. Tym bardziej że napisanie teraz (termin poprawek będzie dopiero wyznaczony) wyroku wraz z uzasadnieniem nie jest tak trudne jak na początku nauki. W odróżnieniu od osób, które nie zdały egzaminu, nie mogą oni jednak poprawić swojej pierwszej oceny. Rozporządzenie, które reguluje kwestię poprawek, stanowi wyraźnie, że poprawka jest możliwa tylko w przypadku oblania egzaminu, a egzamin poprawkowy ocenia się w skali od zera do 5 punktów.

[b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/11/18/przyszli-prokuratorzy-i-sedziowie-czuja-sie-oszukani/#respond]Skomentuj ten artykuł[/link][/b]

[b][i]Czytaj także:

[link=http://www.rp.pl/artykul/55769,565427_Nie-zmienilismy-regul-gry-dla-aplikantow.html]Nie zmieniliśmy reguł gry dla aplikantów[/link] [/i][/b]

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem