Limit ustalił i właśnie podał minister sprawiedliwości. Test sprawdzający wiedzę z poszczególnych dziedzin prawa odbędzie się 1 października, a 24 października praca pisemna polegająca na rozwiązaniu kazusów. Obydwa etapy konkursu odbędą się w Warszawie. Chętni mogą składać wnioski od 15 maja do 6 lipca. Warunkiem dopuszczenia do drugiego etapu będzie uzyskanie minimum, które ustali minister sprawiedliwości.
Dziś wiadomo, że naukę na ruszającym po raz czwarty roczniku aplikacji rozpocznie 200 osób (może być ich kilka więcej lub mniej, może się bowiem zdarzyć, że kilka osób uzyska ten sam wynik końcowy). O ostatecznej kolejności miejsca na liście zdecyduje suma punktów z obu etapów konkursu. Nauka rozpocznie się w Krakowie w lutym 2013 r.
Zgłoszenie o przystąpieniu do konkursu powinno zawierać kilka obowiązkowych dokumentów. Minister wymienia tu: wniosek o dopuszczenie do konkursu, ankietę personalną, życiorys oraz kopie dokumentów potwierdzających ukończenie wyższych studiów prawniczych.
I rzecz ważna dla tegorocznych absolwentów. Zgłoszenie może złożyć też osoba, która ma zaświadczenie, że zdała wszystkie egzaminy i odbyła obowiązkowe praktyki oraz ma wyznaczony termin egzaminu magisterskiego. Warunkiem dopuszczenia do konkursu będzie dostarczenie do szkoły, nie później niż 14 dni przed egzaminem, zaświadczenia o zdaniu egzaminu magisterskiego.
Egzamin kosztuje 750 zł. Jeśli kandydat na aplikanta w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury zrezygnuje z przystąpienia do konkursu na dwa tygodnie (i więcej) przed terminem pierwszego etapu, odzyska 2/3 ceny egzaminu, tj. 500 zł.