Czy pracownikowi samorządowemu, który zwalniany jest przez pracodawcę na zajęcia szkoleniowe w ramach aplikacji radcowskiej wlicza się do tzw. trzynastki wynagrodzenie za czas tego szkolenia? Mój pracodawca uważa, że zdecydowanie nie. Większość moich kolegów-aplikantów otrzymała wynagrodzenie dodatkowe, tzw. trzynastkę w pełnej wysokości bez odliczenia wynagrodzenia za dni, w których byli na zajęciach
- pisze czytelnik
Najwyraźniej pracodawca czytelnika nie podziela stanowiska Sądu Najwyższego na temat różnicy między usprawiedliwioną nieobecnością w pracy a zwolnieniem od pracy. Nie podziela go również Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej, które odpowiedziało na nasze pytanie dotyczące trzynastki dla aplikanta.
Aplikanta trzeba zwolnić
Przypomnijmy: zgodnie z art. 34 ustawy o radcach prawnych, pracownikowi wpisanemu na listę aplikantów radcowskich przysługuje, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, zwolnienie od pracy w celu uczestniczenia w obowiązkowych zajęciach szkoleniowych, a także prawo do płatnego urlopu, w wymiarze 30 dni kalendarzowych, na przygotowanie się do egzaminu radcowskiego oraz zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu uczestniczenia w egzaminie wstępnym i radcowskim.
Aplikant radcowski, który jednocześnie jest pracownikiem samorządowym, ma - stosownie do art. 36 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych – prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, czyli tzw. trzynastki.