Według Rzecznika Prawa Obywatelskich egzekucja komornicza ze świadczeń emerytalnych pobieranych na podstawie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin powinna być objęta niższą ośmioprocentową opłatą stosunkową.
W 2010 r. znowelizowano ustawę o komornikach sądowych i egzekucji, rozszerzając krąg postępowań egzekucyjnych, w których komornik pobiera opłatę stosunkową w wysokości 8% wartości wyegzekwowanego świadczenia – o postępowania, w których egzekucja dokonywana jest ze świadczenia z ubezpieczenia społecznego.
Tymczasem do RPO trafiła sprawa obywatela, który zwrócił się do sądu ze skargą na komornika, który pobierał piętnastoprocentową opłatę. Sąd oddalił skargę, powołując się na fakt, iż skarżący pobiera świadczenie na podstawie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy i ich rodzin, które zdaniem sądu nie jest świadczeniem z ubezpieczenia społecznego, lecz świadczeniem z zaopatrzenia społecznego, i w tym samym do tego świadczenia nie stosuje się wprowadzonej w 2010 r., niższej stawki opłaty za egzekucję komorniczą.
Z taką interpretację sądu nie zgadza się Rzecznik Praw Obywatelskich, który wyjaśnia, że świadczenia pobierane na podstawie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy i ich rodzin, są co do istoty tożsame ze świadczeniami z ubezpieczenia społecznego. W związku z tym RPO wystąpił do Ministra Sprawiedliwości o zbadanie sprawy pod kątem ewentualnego występowania rozbieżności w orzecznictwie sądów.