Do RPO napływają skargi członków Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, którzy skarżą się na organizowanie egzaminów na aplikacje prawnicze wyłącznie w soboty, co uniemożliwia im przystąpienie do tych egzaminów.

Stosunki z Kościołem Adwentystów Dnia Siódmego reguluje specjalna ustawa z 1995 r., która w art. 11 wskazuje, że świętem adwentystycznym jest sobota, a wierni Kościoła mają prawo do zwolnienia od pracy i nauki na czas święta, tj. od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę. Dodatkowo, na prośbę pracownika złożoną na początku lub w trakcie okresu zatrudnienia zakład pracy ustala członkowi Kościoła Adwentystów indywidualny rozkład pracy. Dotyczy to także uczniów u studentów, jednak szkoły udzielając zwolnień od nauki określają sposób wyrównania zaległości.

RPO przywołując wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu (Vivien Prais przeciwko Rada Wspólnot Europejskich), stwierdza, iż egzaminy prawnicze na aplikacje należy uznać za okoliczności, które wiążą się zarówno z nauką, jak i z pracą, a co z tym idzie za okoliczności wypełniające przesłanki art. 11 ustawy z 30 czerwca 1995 r. o stosunku Państwa do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z tym Rzecznik zwróciła się do Ministra Sprawiedliwości o rozważenie czy egzaminy na aplikacje prawnicze można by organizować w inne dni, niż soboty. Takie egzaminy odbywałby się nie w każdym województwie, a tylko w wybranych miastach. Zainteresowani byliby zobowiązani do złożenia stosownych oświadczeń poświadczonych przez odpowiednie denominacje wyznaniowe.