Krajowa Rada Komornicza w piśmie z 26 lipca 2012 r., zwróciła się do Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina z prośbą o rozważenie zasadności podjęcia działań w celu opracowania przepisów umożliwiających komornikom sądowym prowadzenie egzekucji na podstawie ugody zawartej między dłużnikiem a wierzycielem przed organem egzekucyjnym.
W obecnym stanie prawnym wierzyciel, chcąc wyegzekwować od swego dłużnika choćby niewielką sumę, musi najpierw wszcząć postępowanie sądowe zmierzające do uzyskania tytułu egzekucyjnego.
Komornicy zwracają uwagę, iż wprawdzie wprowadzone zmiany w kodeksie postępowania cywilnego w pewien sposób ułatwiają obecnie dochodzenie należności, to jednak ilość spraw, które wpływają i zalegają w sądach powoduje, że nierzadko wierzyciel musi wiele miesięcy oczekiwać na tytuł egzekucyjny, następnie zaś na klauzulę wykonalności. Tymczasem - zdaniem KRK - istnieje wiele wierzytelności, których zasadność i wysokość nie jest kwestionowana przez dłużników, a dopiero wszczęcie egzekucji przez komornika przymusza opieszałych dłużników do spełnienia świadczenia.
Zaproponowane rozwiązania wychodzą zatem naprzeciw oczekiwaniom wierzycieli oraz organizacji ich zrzeszających i spowodować mogą znaczne przyspieszenie dochodzenia należności przez wierzycieli, a przede wszystkim uniknięcia zbędnego, długotrwałego i kosztownego postępowania sądowego.
KRK za zasadne uważa powierzenie roli „negocjatora" komornikowi, bowiem jest to organ, który docelowo prowadziłby postępowanie egzekucyjne, zaś ugodowe dochodzenie należności odciążyłoby znacznie sądy.