W tym roku zostanie przeprowadzony pierwszy egzamin zawodowy dla aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Zdawać go poza aplikantami krakowskiej szkoły mogą także referendarze i asystenci.
Minister sprawiedliwości opublikował właśnie warunki, jakie muszą spełniać. Aby przystąpić do egzaminu sędziowskiego, muszą wnieść opłatę (1,2 tys. zł) i złożyć wniosek do dyrektora KSSiP do 6 lipca. Asystenci prokuratora, którzy zamierzają zdawać egzamin prokuratorski, powiadamiają jedynie o tym właściwego prokuratora apelacyjnego.
Część pisemna egzaminu dla sędziów odbędzie się 6 sierpnia (prawo karne) i 7 sierpnia (prawo cywilne). Kandydaci na prokuratorów do egzaminu przystąpią 8 sierpnia (z prawa karnego) i 9 sierpnia (z prawa cywilnego i administracyjnego). Każda część pisemna będzie trwała sześć godzin.
Zgodnie z obecnym modelem egzaminy będą przeprowadzane w KSSiP przed jedną komisją egzaminacyjną, w obecności co najmniej czterech jej członków.
Przyszli sędziowie mają opracować orzeczenia z uzasadnieniami w sprawie karnej i cywilnej, a prokuratorzy apelację od wyroku karnego, pozew, wniosek albo apelację w sprawie cywilnej oraz sprzeciw lub skargę do sądu administracyjnego.