Jak czytamy w wystąpieniu RPO do Ministra Sprawiedliwości pomimo wprowadzonych dotychczas zmian, osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności nie mają zagwarantowanych równych szans przy zdawaniu egzaminów na wstępnych na aplikację oraz prawniczych egzaminów zawodowych. Dotyczy to egzaminów adwokackiego, radcowskiego i notarialnego.
- Analiza obowiązujących aktów prawnych skłania do wniosku, że konieczne są dalsze zmiany mające na celu dostosowania warunków powyżej wymienionych egzaminów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – wskazuje Rzecznik.
Odnośnie osób mających niepełnosprawność wzrokową RPO zwraca uwagę na dwa problemy. Po pierwsze, trzeba dostosować dla takich osób aplikacje do zdawania egzaminów. Obecnie nie są one dostępne dla osób posługujących się programami odczytu ekranu, co w praktyce uniemożliwia przeprowadzenie egzaminu. Drugą sprawą jest potrzeba uregulowania w rozporządzeniach trybu zdawania egzaminów w przypadku awarii sprzętu komputerowego. W takim przypadku inni zdający mogą kontynuować egzamin ręcznie.
Osoby z niepełnosprawnością manualną nie mają możliwości podyktowania odpowiedzi osobie wyznaczonej przez komisję egzaminacyjną. Rzecznik taki stan rzeczy ocenia negatywnie, gdyż jak tłumaczy „w przypadku osób z niepełnosprawnością neurologiczną tryb egzaminacyjny może powodować zwiększenie spastyki mięśni, wskutek czego pisanie egzaminu na komputerze, nawet przy wydłużonym czasie, będzie dla zdającego ogromnym wysiłkiem, który może skutkować niewykazaniem przez niego posiadanej wiedzy". Ten sam problem dotyczy osób z niedowładem rąk.
Kolejny problem wskazany w wystąpieniu odnosi się do osób chorych na cukrzyce. Otóż takie osoby są zmuszony do dokonywania pomiaru poziomu cukru we krwi (stres powoduje jego duże wahania), iniekcji insuliny oraz spożycia posiłku co trzy godziny. Rzecznik przyznaje, iż w obecnym stanie prawnym istnieje co prawda możliwość zarządzenia przerwy na czynności związane z tą niepełnosprawnością, ale nie ma jednak możliwości wydłużenia egzaminu o czas tych przerw. Ponadto w opinii Rzecznika zasadnym wydaje się wprowadzenie możliwości wydłużenie egzaminu dla matek karmiących piersią o czas karmienia dziecka.