Tegoroczny egzamin wstępny na aplikacje prawnicze zamierza zdawać 9,8 tys. chętnych. Jest to o tysiąc osób mniej niż rok temu i aż o 4,7 tys. mniej niż pięć lat temu. W 2013 r. było 10,7 tys. zdających, a w 2012 r. i 2011 r. – 12 tys.
Trudniej o karierę
– Chętnych jest nieco mniej niż w poprzednich latach, jednak nie jest to istotny spadek – uważa Iwona Kujawa, dyrektor Departamentu Zawodów Prawniczych i Dostępu do Pomocy Prawnej w Ministerstwie Sprawiedliwości. – Zapewne niektórzy absolwenci prawa zauważają już pewne nasycenie na rynku usług prawniczych, a zrobienie szybkiej kariery zaraz po aplikacji jest coraz trudniejsze. Ciągle jednak aplikacja pozostaje zasadniczą drogą dojścia do zawodu adwokata lub radcy prawnego. Nieznacznie mniejsza liczba chętnych może być także pochodną mniejszej liczby absolwentów studiów prawniczych – mówi dyrektor Kujawa.
Największy spadek odnotowuje aplikacja komornicza. Rok temu do tego egzaminu przystąpiły bowiem 653 osoby. W tym roku zgłosiło się ok. 520.
– Sądzę, że to efekt większej świadomości, jak trudno odnaleźć się młodym ludziom w zawodzie, zwłaszcza w związku z planowanymi zmianami prawa obniżającymi opłaty za czynności komornicze – mówi Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.
Niemal nie słabnie zainteresowanie aplikacją notarialną. Rok temu zdawało go bowiem 759 osób, w tym zgłosiło się ok. 750. Egzamin wstępny na aplikację adwokacką w ubiegłym roku zdawało ok. 4,2 tys. osób, teraz zgłosiło się ok. 3,7 tys. osób. Z kolei na aplikację radcowską rok temu chciało się dostać ok. 5,1 tys. osób, w tym roku zgłosiło się ok. 4,8 tys.