Aplikacja ogólna do likwidacji. W KSSiP zostaną tylko aplikacje specjalistyczne

W Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury pozostaną tylko aplikacje specjalistyczne.

Publikacja: 23.02.2015 07:24

KSSiP będzie uczyć tylko sędziów i prokuratorów.

KSSiP będzie uczyć tylko sędziów i prokuratorów.

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Sejm uchwalił w piątek nowelę ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Załatwiono w niej sprawy zarządzania krakowską szkołą i likwidację aplikacji ogólnej. W Krakowie pozostaną jedynie aplikacje specjalistyczne: sędziowska i prokuratorska.

Nadzór merytoryczny nad nimi sprawować będzie minister sprawiedliwości. On też ogłosi w drodze zarządzenia, w zależności od potrzeb kadrowych sądów i prokuratury, nabór na aplikację sędziowską i prokuratorską oraz wyznaczy limity przyjęć na nie.

Nabór na aplikacje specjalistyczne będzie się odbywał w drodze konkursu składającego się z dwóch etapów.

Pierwszy – test sprawdzający wiedzę z poszczególnych dziedzin prawa. Drugi – praca pisemna sprawdzająca umiejętność stosowania argumentacji prawniczej, zasad wykładni oraz kwalifikowania stanów faktycznych.

Warunkiem dopuszczenia do drugiego etapu konkursu będzie uzyskanie minimalnej liczby punktów (określi ją w minister sprawiedliwości).

Jeżeli liczba kandydatów, którzy uzyskali minimalną liczbę punktów, okaże się większa niż dwukrotność limitów przyjęć na aplikację sędziowską i prokuratorską w danym roku, do drugiego etapu konkursu dopuszczeni zostają kandydaci stosownie do uzyskanych punktów, w liczbie odpowiadającej dwukrotności limitów przyjęć.

Aplikant sędziowski zostanie zatrudniony w sądzie okręgowym. Na czas odbywania praktyk prezes sądu wyznaczy aplikantowi patrona każdej z praktyk. Osoba taka ma mu służyć pomocą merytoryczną, a po zakończeniu praktyki wydać opinię o kandydacie.

Na tej podstawie prezes sądu sporządzi końcową opinię i ustali łączną ocenę przebiegu praktyk, stanowiącą średnią arytmetyczną ocen wystawionych przez patronów poszczególnych praktyk. Po roku aplikacji specjalistycznych odbywa się kolokwium sprawdzające.

Obecnie w KSSiP szkolenie rozpoczął liczący 180 osób VI rocznik aplikantów aplikacji ogólnej. W 2016 r. odbędzie się już nabór na aplikacje specjalistyczne: sędziowską i prokuratorską.

Etap legislacyjny: skierowano do Senatu

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne