W trakcie egzaminu zdający opracowują 2 zadania pisemne, dotyczące czynności wchodzących w zakres ustawowych zadań komorników.
Zadania egzaminacyjne – jednakowe dla wszystkich zdających – przygotowane zostały przez zespół, powołany przez ministra sprawiedliwości, w skład których wchodzą przedstawiciele ministra oraz przedstawiciele delegowani przez Krajową Radę Komorniczą.
Każdego dnia egzamin rozpoczyna się o godz. 10.00 i trwa 6 godzin. Do egzaminu przystąpi łącznie około 650 zdających.
W tym roku po raz pierwszy wprowadzono możliwość opracowywania przez zdających zadań egzaminacyjnych przy użyciu własnego sprzętu komputerowego. Z możliwości tej skorzystało około 30 % zdających.
Egzamin przeprowadzany jest przez 7 komisji egzaminacyjnych powołanych przez ministra sprawiedliwości, mających siedziby w: Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. W skład każdej z komisji egzaminacyjnych wchodzi 7 osób - 4 sędziów sądu okręgowego lub apelacyjnego, 2 przedstawicieli delegowanych przez Krajową Radę Komorniczą i 1 pracownik naukowy, naukowo-dydaktyczny lub dydaktyczny na wydziale prawa w szkole wyższej w Rzeczypospolitej Polskiej lub w Polskiej Akademii Nauk, posiadający co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych.