Egzamin radcowski i adwokacki 2021: covidowy maraton już za przyszłymi adwokatami i radcami

Covidowy maraton testowy już za przyszłymi adwokatami i radcami. Rezultat za miesiąc.

Aktualizacja: 24.05.2021 06:34 Publikacja: 23.05.2021 19:01

Egzamin radcowski 2021: zadania z opisami istotnych zagadnień

Egzamin radcowski 2021: zadania z opisami istotnych zagadnień

Foto: O.S.

Drugi rok z rzędu prawnicze egzaminy zawodowe odbyły się w reżimie sanitarnym. Do adwokackiego dopuszczono 1788 osób, do radcowskiego 2550.

Czytaj także:

Najem na egzaminach zawodowych dla prawników

Egzaminy zawodowe na półmetku

Ruszył egzamin zawodowy. Prawnicy walczą o togi

Bez paniki

Jakie były zadania? W bloku z prawa karnego pisano apelacje: na egzaminie adwokackim zdający był obrońcą oskarżonego, któremu zarzucano pobicie i znieważenie funkcjonariuszy, na radcowskim obrońcą oskarżonego o oszustwo i fałszowanie dokumentów w warunkach recydywy.

W bloku cywilnym też pisano apelacje ws. niedopuszczalnych immisji (radcowski) i działu spadku (adwokacki). Na gospodarczym były do napisania umowy: najmu i przedwstępna umowa najmu. Ostatniego dnia oprócz zadań z etyki był blok administracyjny, a na nim wywłaszczenie i wymeldowanie.

– Od aplikantów wiemy, że zadania nie wywołały paniki, choć na ostateczną ocenę będzie czas po ogłoszeniu wyniku końcowego – komentuje Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Izby Radców Prawnych.

W 2020 r. to zdającym egzamin radcowski poszło gorzej niż na adwokackim.

– Zdało około 80 proc. kandydatów. To nieco mniej niż w latach poprzednich. Wynikało to przede wszystkim ze zmiany terminu egzaminu o kilka miesięcy. Z egzaminem zawodowym jest jak z olimpiadą – przygotowujemy najwyższą formę na określony moment, jego przesuwanie to stres, niepokój, utrudnienie przygotowań i dopasowanie ich do pracy zawodowej – dodaje.

Radcowie pierwszy raz przeprowadzili zdalne repetytorium egzaminacyjne, czyli kilkadziesiąt godzin powtórkowych wykładów dla aplikantów. – Cieszyły się popularnością, rozwiniemy tę formę – mówi mec. Chróścik.

Do wspierania przystępujących do egzaminów szykuje się też adwokatura.

– W Bibliotece Palestry przygotujemy skrypty. Przed egzaminami chcemy przeprowadzać ogólnopolskie repetytoria, które będą odpowiadały blokom na egzaminie adwokackim. W tym roku nie udało się tego zrobić, bo okres przed egzaminami odpowiadał przełomowi kadencji Naczelnej Rady Adwokackiej – wskazuje Przemysław Rosati, prezes NRA.

W palestrze też skrypty

– Skrypty i repetytoria nie będą ingerować w szkolenie izbowe. Dzięki nim poziom szkolenia w adwokaturze będzie jeszcze wyższy. O wdrożeniu innych pomysłów rozmawiamy z samorządem aplikantów – wskazuje adw. Marcin Derlacz, szef Komisji Aplikacji Adwokackiej przy NRA. I zapowiada modyfikację nauki na aplikacji. – Tak aby szkolenie aplikanckie obejmowało umiejętności miękkie związane z funkcjonowaniem na rynku. Mowa choćby o umiejętności budowania kancelarii, budowania własnego wizerunku, radzenia sobie z klientem czy negocjacji – wylicza mec. Derlacz.

Opinia dla „Rzeczpospolitej"

Iwona Kujawa, dyrektor Departamentu Zawodów Prawniczych w Ministerstwie Sprawiedliwości

Tegoroczne egzaminy zawodowe już drugi raz odbyły się w podwyższonym reżimie sanitarnym. Doświadczenia z ubiegłego roku z pewnością ułatwiły nam organizację tego najważniejszego dla wielu prawników egzaminu w życiu. Każda z komisji egzaminacyjnych musiała dostosować się do wytycznych ministra sprawiedliwości i głównego inspektora sanitarnego, to chociażby oznaczało konieczność ustawienia stołów dla zdających w taki sposób, aby pomiędzy nimi i członkami komisji zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku. Względy sanitarne nakazują również, aby arkusze egzaminacyjne odbyły 24-godzinną kwarantannę, zanim trafią do egzaminatorów. Nie mamy wiedzy, ilu spośród zdających nie mogło uczestniczyć w egzaminie z uwagi na zakażenie koronawirusem. Pandemia i utrzymujące się na znacznym poziomie zakażenia spowodowały jednak, że zmuszeni byliśmy zmieniać składy osobowe dwóch komisji.

Drugi rok z rzędu prawnicze egzaminy zawodowe odbyły się w reżimie sanitarnym. Do adwokackiego dopuszczono 1788 osób, do radcowskiego 2550.

Czytaj także:

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe