Drugi rok z rzędu prawnicze egzaminy zawodowe odbyły się w reżimie sanitarnym. Do adwokackiego dopuszczono 1788 osób, do radcowskiego 2550.
Czytaj także:
Aktualizacja: 24.05.2021 06:34 Publikacja: 23.05.2021 19:01
Egzamin radcowski 2021: zadania z opisami istotnych zagadnień
Foto: O.S.
Drugi rok z rzędu prawnicze egzaminy zawodowe odbyły się w reżimie sanitarnym. Do adwokackiego dopuszczono 1788 osób, do radcowskiego 2550.
Czytaj także:
Jakie były zadania? W bloku z prawa karnego pisano apelacje: na egzaminie adwokackim zdający był obrońcą oskarżonego, któremu zarzucano pobicie i znieważenie funkcjonariuszy, na radcowskim obrońcą oskarżonego o oszustwo i fałszowanie dokumentów w warunkach recydywy.
W bloku cywilnym też pisano apelacje ws. niedopuszczalnych immisji (radcowski) i działu spadku (adwokacki). Na gospodarczym były do napisania umowy: najmu i przedwstępna umowa najmu. Ostatniego dnia oprócz zadań z etyki był blok administracyjny, a na nim wywłaszczenie i wymeldowanie.
– Od aplikantów wiemy, że zadania nie wywołały paniki, choć na ostateczną ocenę będzie czas po ogłoszeniu wyniku końcowego – komentuje Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Izby Radców Prawnych.
W 2020 r. to zdającym egzamin radcowski poszło gorzej niż na adwokackim.
– Zdało około 80 proc. kandydatów. To nieco mniej niż w latach poprzednich. Wynikało to przede wszystkim ze zmiany terminu egzaminu o kilka miesięcy. Z egzaminem zawodowym jest jak z olimpiadą – przygotowujemy najwyższą formę na określony moment, jego przesuwanie to stres, niepokój, utrudnienie przygotowań i dopasowanie ich do pracy zawodowej – dodaje.
Radcowie pierwszy raz przeprowadzili zdalne repetytorium egzaminacyjne, czyli kilkadziesiąt godzin powtórkowych wykładów dla aplikantów. – Cieszyły się popularnością, rozwiniemy tę formę – mówi mec. Chróścik.
Do wspierania przystępujących do egzaminów szykuje się też adwokatura.
– W Bibliotece Palestry przygotujemy skrypty. Przed egzaminami chcemy przeprowadzać ogólnopolskie repetytoria, które będą odpowiadały blokom na egzaminie adwokackim. W tym roku nie udało się tego zrobić, bo okres przed egzaminami odpowiadał przełomowi kadencji Naczelnej Rady Adwokackiej – wskazuje Przemysław Rosati, prezes NRA.
– Skrypty i repetytoria nie będą ingerować w szkolenie izbowe. Dzięki nim poziom szkolenia w adwokaturze będzie jeszcze wyższy. O wdrożeniu innych pomysłów rozmawiamy z samorządem aplikantów – wskazuje adw. Marcin Derlacz, szef Komisji Aplikacji Adwokackiej przy NRA. I zapowiada modyfikację nauki na aplikacji. – Tak aby szkolenie aplikanckie obejmowało umiejętności miękkie związane z funkcjonowaniem na rynku. Mowa choćby o umiejętności budowania kancelarii, budowania własnego wizerunku, radzenia sobie z klientem czy negocjacji – wylicza mec. Derlacz.
Iwona Kujawa, dyrektor Departamentu Zawodów Prawniczych w Ministerstwie Sprawiedliwości
Tegoroczne egzaminy zawodowe już drugi raz odbyły się w podwyższonym reżimie sanitarnym. Doświadczenia z ubiegłego roku z pewnością ułatwiły nam organizację tego najważniejszego dla wielu prawników egzaminu w życiu. Każda z komisji egzaminacyjnych musiała dostosować się do wytycznych ministra sprawiedliwości i głównego inspektora sanitarnego, to chociażby oznaczało konieczność ustawienia stołów dla zdających w taki sposób, aby pomiędzy nimi i członkami komisji zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku. Względy sanitarne nakazują również, aby arkusze egzaminacyjne odbyły 24-godzinną kwarantannę, zanim trafią do egzaminatorów. Nie mamy wiedzy, ilu spośród zdających nie mogło uczestniczyć w egzaminie z uwagi na zakażenie koronawirusem. Pandemia i utrzymujące się na znacznym poziomie zakażenia spowodowały jednak, że zmuszeni byliśmy zmieniać składy osobowe dwóch komisji.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Sędzia nie może być wyłączony od rozpoznania sprawy tylko dlatego, że został nominowany z rekomendacji organu n...
Sąd Najwyższy czeka rewolucja. Mniej izb, zmiana wyboru pierwszego prezesa czy okrojenie uprawnień prezydenta to...
Już niedługo absolwenci szkół średnich przystąpią do egzaminów maturalnych. Jakie warunki muszą spełnić, żeby zd...
W ramach deregulacji eksperci proponują, aby ZUS przejął obowiązki związane z rozliczaniem składek przez płatnik...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Nie trzy miesiące, ale jeden rok - tyle czasu będzie na złożenie oświadczenia przez rozwiedzionego małżonka o po...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas