Egzamin wstępny na aplikacje: odwrócona hipoteka i konsumenci

W ubiegłym roku pytania dotyczyły m.in. prawa prasowego, kosztów, spółdzielni mieszkaniowych.

Aktualizacja: 23.07.2015 08:15 Publikacja: 23.07.2015 07:56

Egzamin wstępny na aplikacje: odwrócona hipoteka i konsumenci

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Wspólnie z wydawnictwem CH Beck prowadzimy akcję, która ma pomóc w przygotowaniu do egzaminu wstępnego na aplikacje prawnicze. Ci, którzy marzą o profesjach: adwokackiej, radcowskiej, komorniczej i notarialnej, będą zdawać go w tym roku 26 września. Przedstawiamy kolejny pakiet ćwiczeń przygotowanych przez wydawnictwo C.H. Beck. W tym tygodniu dotyczą one ustawy z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (u.p.k.) oraz ustawy z 23 października 2014 r. o odwróconym kredycie hipotecznym (u.o.k.h.). W tym roku pojawiły się one po raz pierwszy w wykazie ustaw, na podstawie których przygotowywane będą testy.

Informacje dla konsumenta

Pierwsza z nich – ustawa o prawach konsumenta – określa prawa przysługujące konsumentowi, w szczególności:

1) obowiązki przedsiębiorcy zawierającego umowę z konsumentem;

2) zasady i tryb zawierania z konsumentem umowy na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa;

3) zasady i tryb wykonania przysługującego konsumentowi prawa odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa;

4) zasady i tryb zawierania z konsumentem umowy na odległość dotyczącej usług finansowych.

Uwaga! Ciężar dowodu spełnienia obowiązków informacyjnych spoczywa na przedsiębiorcy. Przedsiębiorca jest zobowiązany wydać konsumentowi dokument umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub potwierdzenie jej zawarcia, utrwalone na papierze lub, za zgodą konsumenta, na innym trwałym nośniku. Na stronach internetowych służących do prowadzenia handlu elektronicznego wskazuje się w sposób wyraźny, najpóźniej na początku składania zamówienia, jasne i czytelne informacje o ograniczeniach dotyczących dostarczania oraz akceptowanych sposobach płatności.

Kiedy można odstąpić

Ważnej jest także, że konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów;

Skutki braku informacji o prawie odstąpienia od umowy są bardzo doniosłe.

Uwaga! Jeżeli konsument nie został poinformowany przez przedsiębiorcę o prawie odstąpienia od umowy, prawo to wygasa po upływie 12 miesięcy od dnia upływu terminu, o którym mowa w art. 27 u.p.k. – 14 dni od zawarcia umowy.

Konsument może odstąpić od umowy, składając przedsiębiorcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Oświadczenie można złożyć na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do u.p.k.

Do zachowania terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem.

Przedsiębiorca ma obowiązek niezwłocznie przesłać konsumentowi na trwałym nośniku potwierdzenie otrzymania oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

Zwrot zapłaty i kosztów

Przedsiębiorca ma obowiązek niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia konsumenta o odstąpieniu od umowy, zwrócić konsumentowi wszystkie dokonane przez niego płatności, w tym koszty dostarczenia rzeczy.

Przedsiębiorca dokonuje zwrotu płatności przy użyciu takiego samego sposobu zapłaty, jakiego użył konsument, chyba że konsument wyraźnie zgodził się na inny sposób zwrotu, który nie wiąże się dla niego z żadnymi kosztami.

Jeżeli przedsiębiorca nie zaproponował, że sam odbierze rzecz od konsumenta, może wstrzymać się ze zwrotem płatności otrzymanych od konsumenta do chwili otrzymania rzeczy z powrotem lub dostarczenia przez konsumenta dowodu jej odesłania, w zależności od tego, które zdarzenie nastąpi wcześniej. Nie jest zobowiązany do zwrotu konsumentowi poniesionych przez niego dodatkowych kosztów.

Konsument ma obowiązek zwrócić rzecz przedsiębiorcy lub przekazać ją osobie upoważnionej przez przedsiębiorcę do odbioru niezwłocznie, jednak nie później niż 14 dni od dnia, w którym odstąpił od umowy, chyba że przedsiębiorca zaproponował, że sam odbierze rzecz. Do zachowania terminu wystarczy odesłanie rzeczy przed jego upływem.

Umowy dodatkowe

W chwili odstąpienia przez konsumenta od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa wygasają powiązane z nią umowy dodatkowe zawarte przez konsumenta, jeżeli na ich podstawie świadczenie jest spełniane przez przedsiębiorcę lub osobę trzecią na podstawie porozumienia z przedsiębiorcą. Jeżeli umowa dodatkowa została zawarta z osobą trzecią, przedsiębiorca informuje tę osobę o odstąpieniu przez konsumenta od umowy.

PYTANIE: Przepisy ustawy o ochronie prawa konsumenta są stosowane do umów:

A. dotyczących usług socjalnych, mieszkań socjalnych, opieki nad dziećmi, wsparcia dla rodzin i osób znajdujących się stale lub czasowo w potrzebie, w tym opieki długoterminowej,

B. zawieranych z przedsiębiorcą dokonującym częstych i regularnych objazdów, podczas których przedsiębiorca dostarcza środki spożywcze, napoje i inne artykuły, przeznaczone do bieżącego spożycia w gospodarstwach domowych, do miejsca zamieszkania, pobytu lub pracy konsumenta,

C. zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa, jeżeli konsument jest zobowiązany do zapłaty kwoty stu złotych.

Odp. C (art. 3 ust. 1 pkt 10 u.p.k.)

PYTANIE: Zrzeczenie się przez konsumenta praw przyznanych mu w ustawie o prawach konsumenta jest:

A. niemożliwe,

B. możliwe, bez ograniczeń,

C. możliwe, ale tylko w odniesieniu do praw dotyczących odstąpienia od umowy.

Odp. A (art. 7 u.p.k.)

PYTANIE: Na stronach internetowych służących do prowadzenia handlu elektronicznego wskazuje się, w sposób wyraźny, jasne i czytelne informacje o ograniczeniach dotyczących dostarczania oraz akceptowanych sposobach płatności. Wskazanie to może nastąpić:

A. w dowolnym miejscu na stronie,

B. najpóźniej na początku składania zamówienia,

C. najpóźniej na końcu składania zamówienia.

Odp. B (art. 18 u.p.k.)

PYTANIE: Co do zasady konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, w terminie:

A. 14 dni,

B. 21 dni,

C. 30 dni.

Odp. A (art. 27 u.p.k.)

PYTANIE: Konsument może odstąpić od umowy, składając przedsiębiorcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy. W celu zachowania terminu:

A. wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem,

B. niezbędne jest dostarczenie oświadczenia przedsiębiorcy przed jego upływem,

C. niezbędne jest potwierdzenie przez przedsiębiorcę otrzymania oświadczenia o odstąpieniu od umowy przed upływem terminu.

Odp. A (art. 30 ust. 2 u.p.k.)

Odwrócona hipoteka

W tym roku po raz pierwszy w zestawie pojawiła się też ustawa z 23 października 2014 r. o odwróconym kredycie hipotecznym. Przedstawiamy ćwiczenia, które mogą pomóc w sprawdzeniu wiedzy dotyczącej tego materiału.

Uzupełnij zdania.

Uwaga! Niektóre puste pola nie wymagają uzupełnienia

1. Przez umowę odwróconego kredytu hipotecznego bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas (...) określoną sumę środków pieniężnych, których spłata nastąpi po (...), a kredytobiorca zobowiązuje się do ustanowienia (...) spłaty tej sumy wraz z należnymi odsetkami oraz innymi kosztami.

2. Kredytobiorcą może być (...), która jest właścicielem nieruchomości lub której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub prawo użytkowania wieczystego. Kredytobiorcą może być również osoba fizyczna będąca (...) nieruchomości lub której przysługuje udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu lub w prawie użytkowania wieczystego.

3. Podstawą do ustalenia kwoty odwróconego kredytu hipotecznego jest wartość rynkowa:

a) (...) będącej własnością kredytobiorcy lub do której kredytobiorcy przysługuje prawo użytkowania wieczystego lub

b) (...), do którego kredytobiorcy przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu

– na których kredytobiorca ustanowi zabezpieczenie odwróconego kredytu hipotecznego.

4. Wypłata kwoty odwróconego kredytu hipotecznego następuje jednorazowo albo w ratach, przez okres i w wysokości określonych w umowie odwróconego kredytu hipotecznego, nie dłużej jednak niż (...).

5. Umowę odwróconego kredytu hipotecznego zawiera się w (...).

6. Kredytobiorca może bez podania przyczyny odstąpić od umowy odwróconego kredytu hipotecznego, w terminie (...) od dnia jej zawarcia.

7. Kredytobiorca może wypowiedzieć umowę odwróconego kredytu hipotecznego w każdym czasie, z zachowaniem terminu (...).

8. Bank jest obowiązany ustalić zasady zarządzania ryzykiem (...).

Odpowiedzi:

1. nieoznaczony, śmierci kredytobiorcy, zabezpieczenia; 2. osoba fizyczna, współwłaścicielem; 3. a) nieruchomości, b) lokalu; 4. do dnia śmierci kredytobiorcy; 5. formie pisemnej; 6. 30 dni; 7. 30-dniowego; 8. długowieczności.

O co już pytano

Przedstawiamy też pytania z ustaw szczególnych z zakresy prawa cywilnego, które padły na egzaminie w zeszłym roku.

PYTANIE : Zgodnie z ustawą o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, sąd zwraca stronie różnicę między opłatą pobraną od strony a opłatą należną:

A. wyłącznie na wniosek strony, zgłoszony nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia wniesienia opłaty,

B. wyłącznie na wniosek strony, zgłoszony nie później niż w terminie roku od dnia wniesienia opłaty,

C. z urzędu.

Odp. C (art. 80 ust. 1 u.k.s.s.c.)

PYTANIE : Zgodnie z ustawą – Prawo prasowe, jeżeli sprostowanie zawiera sformułowania powszechnie uznawane za wulgarne lub obelżywe, redaktor naczelny:

A. nie może odmówić opublikowania sprostowania,

B. może odmówić opublikowania sprostowania,

C. jest zawsze zobowiązany do odmowy opublikowania sprostowania.

Odp. B (art. 33 ust. 2 pkt 3 u.p.p.)

PYTANIE : Zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych, w wypadkach gdy ustawa przewiduje wygaśnięcie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, prawo to, jeżeli jest obciążone hipoteką:

A. wygasa z mocy prawa,

B. wygasa, chyba że wierzyciel hipoteczny nie wyrazi na to zgody,

C. nie wygasa, lecz przechodzi z mocy prawa na spółdzielnię.

Odp. C (art. 17[12] ust. 1 u.s.m)

PYTANIE : Zgodnie z ustawą o własności lokali, odrębną własność lokalu można ustanowić:

A. w drodze zasiedzenia,

B. w wyniku wydanego w postępowaniu egzekucyjnym postanowienia sądu o przysądzeniu własności,

C. w drodze jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości.

Odp. C (art. 7 ust. 1 u.w.l.)

PYTANIE : Zgodnie z ustawą o własności lokali, jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać:

A. sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości; właścicielowi, którego lokal został sprzedany, nie przysługuje prawo do lokalu zamiennego,

B. złożenia przez właściciela lokalu oświadczenia woli przenoszącego własność lokalu na wspólnotę mieszkaniową,

C. sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości, pod warunkiem zapewnienia lokalu zamiennego właścicielowi lokalu.

Odp. A (art. 16 u.w.l.)

W przyszłym tygodniu przedstawimy pierwszą część zadań dotyczących kodeksu spółek handlowych.

Testy, tabele, ustawy w pigułce

- M. Stepaniuk, Aplikacja adwokacka. Pytania, odpowiedzi, tabele, wyd. C.H. Beck,

- A. Heliosz, Aplikacja od ogółu do szczegółu. Akty normatywne w pigułce, wyd. C.H. Beck,

- K. Czajkowska-Matosiuk, Aplikacje prawnicze w pytaniach i odpowiedziach. Tom 1–2, wyd. C.H. Beck,

- J. Ablewicz, A. Gacka-Asiewicz, Terminy ustawowe cywilne i karne, wyd. C.H. Beck,

- Teksty ustaw. Egzaminy. Aplikacje radcowska i adwokacka. Tom 1–3, wyd. C.H. Beck,

- A. Heliosz, Ustawy dodatkowe – aplikacja komornicza i notarialna, wyd. C.H. Beck.

W sądzie i w urzędzie
Czterolatek miał zapłacić zaległy czynsz. Sąd nie doczytał, w jakim jest wieku
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Spadki i darowizny
Podział spadku po rodzicach. Kto ma prawo do majątku po zmarłych?
W sądzie i w urzędzie
Już za trzy tygodnie list polecony z urzędu przyjdzie on-line
Zdrowie
Ważne zmiany w zasadach wystawiania recept. Pacjenci mają powody do radości
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Sądy i trybunały
Bogdan Święczkowski nowym prezesem TK. "Ewidentna wada formalna"