26 września 2015 o godzinie 11:00 do egzaminów wstępnych przystąpią kandydaci na radców prawnych, komorników, notariuszy i ostatni raz również kandydaci na aplikację ogólną. W zeszłym roku do egzaminu przystąpiło prawie 10 tysięcy osób, z czego średnio połowa kandydatów zakończyła egzamin sukcesem i dostała się na aplikację. Ambitni, młodzi prawnicy zdają sobie sprawę, że sam tytuł magistra to już za mało, żeby osiągnąć sukces w tej branży.
Jak się uczyć, żeby zdać?
Studenci mają bardzo różne sposoby przygotowywania się do egzaminu na aplikację – mówi Stefan Jaworski, adwokat, autor wielu książek z zakresu prawa, z kilkunastoletnim doświadczeniem w pracy ze studentami i aplikantami. Większość uczy się na własną rękę z testów, również z testów dostępnych online. Coraz więcej osób bierze też udział w kursach i szybkich powtórkach, które mają na celu usystematyzowanie wiedzy. Część studentów, którzy przychodzą na taki kurs, robi to dużo za późno i już nie mają szans nadgonić braków. Dlatego warto uczyć się już teraz, kiedy są jeszcze ponad 2 miesiące do egzaminów. Prymusom wystarczy szybka powtórka i poradzą sobie z materiałem w miesiąc, a studenci czwórkowi czy trójkowi lepiej, aby zaczęli uczyć się wcześniej – dodaje wykładowca.
Większość kandydatów stawia tradycyjnie na testy i repetytoria – twierdzi Mariusz Stepaniuk autor najczęściej kupowanych zbiorów testów na aplikację – pytania, odpowiedzi, tabele. Trzeba jednak uważać, żeby nie uczyć się tylko i wyłącznie na pamięć. Aplikacja to coś więcej niż „papierek", to filozofia praktykowania prawa na najwyższym poziomie, dlatego warto uczyć się tak, aby wiadomości nie wyparowały z głowy po opuszczeniu sali egzaminacyjnej. Warto dać sobie przynajmniej 2-3 miesiące na opanowanie materiału – dodaje.
Przygotowując się do egzaminu na aplikację, trzeba pamiętać o nowelizacji dotyczącej sprzedaży konsumenckiej. Nie należy zapominać o pozostałych ważnych zmianach, które miały miejsce w 2015r. Zmiany wprowadzono m.in.: w Kodeksie Postępowania Karnego, Ustawie o Aktach Stanu Cywilnego i Ustawie O Ochronie Konkurencji i Konsumentów.
Oprócz nowelizacji, warto zwrócić szczególną uwagę na wszystkie mniejsze ustawy zawarte w wykazie publikowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Biorąc pod uwagę statystyki z poprzednich lat warto przejrzeć takie ustawy jak: zwalczenie nieuczciwej konkurencji, ochrona praw lokatorów czy nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców.