Egzaminy na aplikacje: Konkurs C.H. Beck i Rzeczpospolitej

Bez stresu zdaj egzamin wstępny na aplikację 2015 – wspólna akcja edukacyjna oraz konkurs wydawnictwa C.H.Beck i Rzeczpospolitej. Jak się uczysz? Pokaż to!

Publikacja: 30.07.2015 18:29

Egzaminy na aplikacje: Konkurs C.H. Beck i Rzeczpospolitej

Foto: 123RF

26 września 2015 o godzinie 11:00 do egzaminów wstępnych przystąpią kandydaci na radców prawnych, komorników, notariuszy i ostatni raz również kandydaci na aplikację ogólną. W zeszłym roku do egzaminu przystąpiło prawie 10 tysięcy osób, z czego średnio połowa kandydatów zakończyła egzamin sukcesem i dostała się na aplikację. Ambitni, młodzi prawnicy zdają sobie sprawę, że sam tytuł magistra to już za mało, żeby osiągnąć sukces w tej branży.

Jak się uczyć, żeby zdać?

Studenci mają bardzo różne sposoby przygotowywania się do egzaminu na aplikację – mówi Stefan Jaworski, adwokat, autor wielu książek z zakresu prawa, z kilkunastoletnim doświadczeniem w pracy ze studentami i aplikantami. Większość uczy się na własną rękę z testów, również z testów dostępnych online. Coraz więcej osób bierze też udział w kursach i szybkich powtórkach, które mają na celu usystematyzowanie wiedzy. Część studentów, którzy przychodzą na taki kurs, robi to dużo za późno i już nie mają szans nadgonić braków. Dlatego warto uczyć się już teraz, kiedy są jeszcze ponad 2 miesiące do egzaminów. Prymusom wystarczy szybka powtórka i poradzą sobie z materiałem w miesiąc, a studenci czwórkowi czy trójkowi lepiej, aby zaczęli uczyć się wcześniej – dodaje wykładowca.

Większość kandydatów stawia tradycyjnie na testy i repetytoria – twierdzi Mariusz Stepaniuk autor najczęściej kupowanych zbiorów testów na aplikację – pytania, odpowiedzi, tabele. Trzeba jednak uważać, żeby nie uczyć się tylko i wyłącznie na pamięć. Aplikacja to coś więcej niż „papierek", to filozofia praktykowania prawa na najwyższym poziomie, dlatego warto uczyć się tak, aby wiadomości nie wyparowały z głowy po opuszczeniu sali egzaminacyjnej. Warto dać sobie przynajmniej 2-3 miesiące na opanowanie materiału – dodaje.

Przygotowując się do egzaminu na aplikację, trzeba pamiętać o nowelizacji dotyczącej sprzedaży konsumenckiej. Nie należy zapominać o pozostałych ważnych zmianach, które miały miejsce w 2015r. Zmiany wprowadzono m.in.: w Kodeksie Postępowania Karnego, Ustawie o Aktach Stanu Cywilnego i Ustawie O Ochronie Konkurencji i Konsumentów.

Oprócz nowelizacji, warto zwrócić szczególną uwagę na wszystkie mniejsze ustawy zawarte w wykazie publikowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Biorąc pod uwagę statystyki z poprzednich lat warto przejrzeć takie ustawy jak: zwalczenie nieuczciwej konkurencji, ochrona praw lokatorów czy nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców.

Testy z najważniejszych przedmiotów co tydzień w Rzeczpospolitej

Aby pomóc studentom w przygotowaniach do jednego z ważniejszych egzaminów w karierze przyszłych prawników, Rzeczpospolita Prawo wraz z Wydawnictwem C.H. Beck zorganizowała cykl otwartych artykułów zawierających pytania z najważniejszych dziedzin prawa – cywilnego, karnego, administracyjnego i gospodarczego. W roku 2014 aż 128 na 150 pytań egzaminacyjnych pokryło się z testami proponowanymi przez Wydawnictwo. Wśród pytań na egzaminie dominują te z prawa cywilnego (33%), prawa karnego (23%) i administracyjnego (7%). Pytania przygotowywane są na podstawie wykazu publikowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz wieloletniego doświadczenia Wydawnictwa w szkoleniu przyszłych prawników. Coroczna analiza pytań z lat poprzednich oraz konsultacja z prelegentami prowadzącymi kursy przygotowujące do egzaminu na aplikacje prawnicze spowodowała powstanie kompleksowej bazy pytań odpowiadających wymogom egzaminacyjnym stawianym przez Ministerstwo.

Dodatkowo akcję uzupełnia konkurs współorganizowany razem z Beck Akademią, w którym do wygrania jest udział w kursie „Szybka powtórka" – 48-godzinnych intensywnych warsztatach weekendowych, które rozpoczną się w sierpniu w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie i Wrocławiu. Uczestnicy konkursu mają za zadania w kreatywny sposób pokazać najciekawsze sposoby nauki do tego trudnego egzaminu. Ciekawe i przydatne sposoby nauki można zobrazować robiąc zdjęcie, krótki filmik lub po prostu opisać. W puli nagród są również vouchery na zakupy w księgarni. Szczegóły akcji dostępne są tutaj: http://www.ksiegarnia.beck.pl/egzamin-wstepny-konkurs-2015

Egzamin wstępny na aplikacje 2015: Jak się uczysz? Pokaż to!

Masz dobry sposób na naukę? Podziel się nim z innymi – zrób zdjęcie, nagraj filmik lub opisz swój skuteczny sposób nauki. Najbardziej innowacyjne i przydatne pomysły na naukę zostaną nagrodzone – miejsce 1 kursem szybka powtórka, miejsce 2 i 3 voucherami do księgarni internetowej www.ksiegarnia.beck.pl na kwotę 500zł i 250zł.

Dostanie się na aplikację to ważny moment w życiu każdego prawnika – odtąd wstępuje do elitarnej grupy zawodowej, z którą wiąże się zarówno prestiż jak i obowiązek godnego wykonywania zawodu. Zanim to się jednak stanie – przed kandydatami trudne zdanie – zdać egzamin wstępny, a w przyszłości końcowy. Jak się dostać na aplikację? Tyle sposobów, ilu kandydatów – zachęcamy do podzielenia się swoim unikalnym sposobem we wspólnym konkursie Rzeczpospolitej i Wydawnictwa C.H.Beck – szczegóły na stronie: http://www.ksiegarnia.beck.pl/egzamin-wstepny-konkurs-2015

26 września 2015 o godzinie 11:00 do egzaminów wstępnych przystąpią kandydaci na radców prawnych, komorników, notariuszy i ostatni raz również kandydaci na aplikację ogólną. W zeszłym roku do egzaminu przystąpiło prawie 10 tysięcy osób, z czego średnio połowa kandydatów zakończyła egzamin sukcesem i dostała się na aplikację. Ambitni, młodzi prawnicy zdają sobie sprawę, że sam tytuł magistra to już za mało, żeby osiągnąć sukces w tej branży.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego