Odpowiedzialność za szkody w środowisku głównie w teorii

Za niepodjęcie działań zapobiegawczych czy naprawczych po wyrządzeniu szkody w środowisku grozi jedynie grzywna, a i ta rzadko jest nakładana. Sytuację mogłoby poprawić oddanie kompetencji w tym zakresie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Publikacja: 15.05.2024 04:30

Odpowiedzialność za szkody w środowisku głównie w teorii

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 2187; dalej: ustawa) podmiot, który doprowadzi do szkody w środowisku, jest zobowiązany do podjęcia działań w celu ograniczenia tej szkody, zapobieżenia kolejnym szkodom i negatywnym skutkom odczuwalnym przez ludzi i przyrodę, w tym natychmiastowego skontrolowania, powstrzymania, usunięcia lub ograniczenia zanieczyszczeń.

Art. 3 tej ustawy precyzuje, że do działalności stwarzającej ryzyko w środowisku zalicza się m.in. produkcję, przetwarzanie, składowanie, uwalnianie do środowiska oraz transport substancji niebezpiecznych i preparatów niebezpiecznych przez przedsiębiorców, ale i działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości czy zbieranie lub przetwarzanie odpadów. Do szkody w środowisku mogą zatem doprowadzić jednostki organizacyjne gmin, jak np. miejskie przedsiębiorstwa oczyszczania.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?