Samorządowe akty normatywne w systemie źródeł prawa

W przypadku aktów wydawanych przez samorządy problemem może być identyfikacja aktu jako obowiązującego powszechnie albo wewnętrznie. Przesądza to o organie uprawnionym do wydania aktu, zakresie jego regulacji i sposobie wejścia w życie.

Publikacja: 24.01.2024 02:00

Samorządowe akty normatywne w systemie źródeł prawa

Foto: Adobe Stock

Akty normatywne to szczególnie ważny przejaw działania organów jednostek samorządu terytorialnego (j.s.t.). Przepisy zawarte w tych aktach bezpośrednio lub pośrednio wpływają na prawa i obowiązki obywateli lub przesądzają o sposobie realizacji zadań publicznych realizowanych przez samorząd terytorialny. W każdym przypadku muszą jednak spełniać konstytucyjne wymogi. Konstytucja podzieliła akty normatywne na powszechnie i wewnętrznie obowiązujące. Te pierwsze to akty zawierające przepisy kształtujące prawa i obowiązki obywateli (akty powszechnie obowiązujące, dalej: APM). Te drugie to akty kierowane wyłącznie do podmiotów podległych organowi wydającemu, a ich przepisy nie mogą stanowić podstawy decyzji wobec obywateli (akty prawa wewnętrznego, dalej: APW).

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?