Zwrot wydatków za auto czasami z podatkiem

Samorządowa jednostka organizacyjna musi potrącić zaliczki na PIT z kwot zwracanych zleceniobiorcy za przejazdy lokalne prywatnym autem.

Publikacja: 10.01.2024 02:00

Zwrot wydatków za auto czasami z podatkiem

Foto: Adobe Stock

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) realizuje rządowy program. Na podstawie umowy zlecenia zatrudnia asystenta osób niepełnosprawnych, wypłaca mu wynagrodzenie za przepracowane godziny i  zwraca mu koszty przejazdów prywatnym samochodem. Środki wypłacane są na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu według kilometrówki (1,15 zł za kilometr).

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 19 grudnia 2023 r. przypomniał, że zgodnie z ustawą o PIT przychodem są otrzymane przez podatnika pieniądze bądź świadczenia. Jednym ze źródeł przychodów jest działalność wykonywana osobiście. Stanowi o tym art. 13 pkt 8 ustawy o PIT. Przepis ten wymienia m.in. przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia. Rozlicza je płatnik, czyli zleceniodawca. Musi on pobrać zaliczkę na podatek i odprowadzić ją do urzędu skarbowego.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara