Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!
Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Aktualizacja: 01.12.2023 10:18 Publikacja: 15.11.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Wniesiony został wniosek o zatwierdzenie regulaminu strzelnicy. Wnioskodawca podnosił, że kompetencje wójta, burmistrza, prezydenta miasta ograniczają się jedynie do oceny samego regulaminu pod kątem zgodności z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z 15 marca 2000 r. w sprawie wzorcowego regulaminu strzelnic.
Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Po 22 grudnia 2023 r. rodzice i opiekunowie nie otrzymają już 500 zł wsparcia na utrzymanie dzieci. Świadczenie wychowawcze zostanie zwaloryzowane i kolejne wypłaty wyniosą 800 zł na każde dziecko. Pierwsze takie przelewy mogą trafić do niektórych rodziców jeszcze w grudniu.
Szeroko pojęta energia odnawialna, gospodarka w obiegu zamkniętym, elektromobilność, różne projekty i inwestycje.
W środę Sejm przyjął pierwszą ustawę w nowej kadencji. Zakłada ona, że zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
Od piątku 17 listopada każdy obywatel może zastrzec numer PESEL w urzędzie lub na stronie internetowej. Od grudnia będzie to możliwe w aplikacji mObywatel. Zastrzeżenie pozwoli zabezpieczyć swoje dane przed użyciem przez przestępców np. w celu zaciągnięcia pożyczki czy kilku innych zobowiązań.
Firmowe regulacje mogą stanowić o konieczności uzyskania przez pracownika zgody przełożonego na wykonywanie pracy w nadgodzinach jeszcze przed jej podjęciem. Za nieprzestrzeganie tych zasad pracownik może zostać ukarany upomnieniem lub naganą, a jeśli wielokrotnie się to powtarza - nawet zwolniony z pracy.
Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą przepisów dotyczących obowiązku przynależności lekarza do izby oraz odpowiedzialności zawodowej.
Diamentowe Planety w rękach liderów zrównoważonego rozwoju branży chemicznej, czyli wielki finał programu BASF dla klientów „Razem dla Planety”.
Sprzątanie świata - Polska to największa i najstarsza akcja ekologiczna w Polsce, odbywająca się nieprzerwanie od 30 lat.
Historyczne centra miast pełne reprezentacyjnych budowli, zagubione w Beskidach drewniane cerkwie i pierwotna puszcza - polską listę obiektów uznanych przez UNESCO za dziedzictwo ludzkości cechuje wyjątkowa różnorodność. Podróż ich szlakiem pozwala bliżej poznać największe skarby kultury i przyrody Polski.
- Jeżeli ktoś jest niewinny to nie wywiesza baneru przed domem "jestem niewinny" - mówił w rozmowie z TVN24 poseł Polski 2050, Ryszard Petru.
Budowle należące do spółdzielni mieszkaniowej nie podlegają wyższej stawce podatku od nieruchomości, nawet jeśli część lokali jest wynajęta na firmy.
Jedyny zatrudniony na danym stanowisku nie wywalczy dodatkowych pieniędzy, powołując się na rzekomo lepszą sytuację osób na niższych posadach.
Przedsiębiorca, który popełni błąd w procedurze zamówień publicznych, może stracić szansę na pozyskanie kontraktu lub ujawnić ważne informacje.
Cięcia produkcji ropy przez eksporterów grupy OPEC+ mogą zbliżyć się do 2 mln baryłek dziennie (bd) w I kw 2024 r. Z tego Rosja ma ograniczyć wydobycie o 0,5 mln baryłek dziennie, a Arabia Saudyjska utrzyma swoje dobrowolne ograniczenie na poziomie 1 mln bd. Po tych informacjach surowiec na świecie drożeje.
Komisja środowiska Parlamentu UE zagłosowała za przyjęciem przełomowego rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych. To kluczowa decyzja, która umożliwi odtworzenie zdegradowanych ekosystemów UE.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Porozumienie ws. współpracy granicznej między Finlandią i Rosją przestanie obowiązywać 24 stycznia 2024 roku.
Po godz. 10:00 rozpoczęło się spotkanie marszałka Sejmu Szymona Hołowni (Polska 2050) i kandydata nowej większości na premiera Donalda Tuska (PO). Tematem rozmów ma być nowy rząd.
Unia Europejska powinna najpierw podpisać partnerstwo strategiczne z Ukrainą, zamiast rozpoczynać rozmowy o członkostwie Ukrainy w UE - oświadczył Viktor Orban, premier Węgier, na antenie węgierskiego radia.
Pocztą elektroniczną rozsyłane są fałszywe wiadomości, których autor podszywa się pod Ministerstwo Finansów i informuje o zwrocie nadpłaconego podatku za 2022 r.
Mamy dwa rządy: efemerydę Mateusza Morawieckiego i realny, choć wciąż formalnie nieistniejący, rząd Donalda Tuska. Ten pierwszy jest najwyżej mglistą zapowiedzią pokoleniowych zmian w PiS. Ten drugi wywołuje więcej pytań, niż daje odpowiedzi.
OpenAI zdążyła już zmienić świat. Niekoniecznie na lepsze.
Koronawirus zniknął z czołówek serwisów informacyjnych. Lekarze widzą jednak, że nadal zbiera żniwo, i proszą, by nie wierzyć w to, że pandemię odwołano, że zakażenie ma zawsze lekki przebieg czy że problemy chorych kończą się wraz z ustąpieniem objawów.
Pokładamy wiarę w tymt, że każda nowa technologia przyniesie nam postęp. Ale wraz z nim przychodzi rozczarowanie, bo nie tak wyobrażaliśmy sobie jego konsekwencje. Zapominamy, że technologie nie żyją własnym, niezależnym życiem – to nasza natura decyduje o tym, jak zostaną wykorzystane.
Czatbot oparty na sztucznej inteligencji przekonująco opowiada internautom o własnej żonie, a jednocześnie ChatGPT daje się zwieść ludziom zmyślonymi opowieściami o zmarłej babci – i pomaga im omijać internetowe zabezpieczenia. Bać się czy nie bać?
Gdy nowa technologia przebija się do świadomości społecznej, z jednej strony budzi ona entuzjazm wizjonerów i mobilizację kapitału, a z drugiej strony społeczny strach i mobilizację polityki celem jej okiełznania za pomocą regulacji.
Moim zdaniem górę weźmie typowa polska polityka, czyli retoryka, uderzanie w wysokie rejestry patosu i przesady oraz efekciarstwo. Sprawy zasługujące na wyjaśnienie zostaną wymieszane z takimi, które będą jedynie pretekstem do kolejnej awantury - mówi Jacek Kloczkowski, politolog.
Od 31 grudnia 2023 r. honorowi dawcy krwi nie będą już mogli korzystać ze zniżki w opłatach za przejazdy kolejowe.
Strach i niepokój przed nadchodzącym rokiem odczuwa 93 proc. Rosjan. Największe obawy wzbudza sytuacja ekonomiczna i możliwe choroby. Strach przed wojną przebija w odpowiedziach na inne pytania.
Liberalizację przepisów dotyczących rozwoju energii z wiatru na lądzie zapowiadały wszystkie ugrupowania opozycyjne - mówiła w rozmowie z Radiem Zet Paulina Hennig-Kloska, posłanka Polski 2050, kandydatka na ministra środowiska w rządzie Donalda Tuska.
Kwestia budowy sztucznej inteligencji, potężniejszej niż ludzie, rozpala umysły zwolenników dynamicznego rozwoju technologii AI, ale i rodzi potężne obawy w kontekście zagrożeń dla człowieka. Wydawało się, że jej stworzenie jest bardzo bliskie.
W Gdańsku zapadł wyrok w sprawie cudzoziemca oskarżonego o szpiegostwo na rzecz Rosji. Prokuratura nie wyklucza apelacji, bo domagała się surowszego wyroku.
Nowy lider rankingu zaufania przygotowanego na podstawie sondażu IBRiS dla Onetu notuje wynik zbliżony do najwyższego w historii tego badania. Prezydent Andrzej Duda po raz pierwszy od lat poza podium.
Sejmowa koalicja zaliczyła pierwszą poważną wpadkę, wrzucając do projektu ustawy o zamrożeniu cen energii, przepisy o OZE. To styl PiS, z którym obiecywano walczyć - twierdzą eksperci.
Wrzutka do projektu o cenach energii wywołała krytyczne komentarze o tworzeniu prawa.
Paliwo oznaczane jako E10 będzie zawierać do 10 proc. bioetanolu. Nie wszystkie auta na benzynę mogą z niego korzystać. Co więcej, koszty tankowania mogą wzrosnąć.
Izraelska armia poinformowała, że wznowiła działania przeciwko Hamasowi.
Stagnacja w europejskiej gospodarce sprawia, że popyt na transport odrodzi się w drugiej połowie 2024 roku. Stawki jednak wzrosną szybciej z powodu podwyżek myta.
- Jeżeli ktoś jest niewinny to nie wywiesza baneru przed domem "jestem niewinny" - mówił w rozmowie z TVN24 poseł Polski 2050, Ryszard Petru.
To nie mediator powinien sprawdzać, czy ugoda została wykonana – uważa minister sprawiedliwości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas