Unieważnienie postępowania z powodu jego wady

Opowiadając się za wąską wykładnią art. 457 ust. 1 pkt 1 p.z.p., należy przyjąć, że nie każde udzielenie zamówienia z naruszeniem przepisów może stanowić przyczynę unieważnienia postępowania na podstawie art. 255 pkt 6 p.z.p.

Publikacja: 08.03.2023 12:09

Zamówienia publiczne

Zamówienia publiczne

Foto: AdobeStock

Postępowanie o udzielenie zamówienia ma charakter sformalizowany. Prowadzone jest według ściśle określonej procedury. Zamówienia udziela się wykonawcy wybranemu zgodnie z przepisami ustawy – Prawo zamówień publicznych (art. 17 ust. 2 p.z.p.). Zatem zasadniczo postępowanie o udzielenie zamówienia powinno być pozbawione wad, w szczególności takich, które mają lub mogą mieć istotny wpływ na jego wynik.

W praktyce jednak nierzadko zdarza się, że prowadzone postępowanie obarczone jest poważną wadą, której nie da się usunąć ze względu na etap postępowania. Przykładowo nie można po otwarciu ofert poprawić opisu przedmiotu zamówienia naruszającego zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców lub nawet nieodpowiadającego potrzebom zamawiającego. W takim przypadku celowym rozwiązaniem jest unieważnienie postępowania i udzielenie nowego, pozbawionego wad.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy