Unieważnienie postępowania z powodu jego wady

Opowiadając się za wąską wykładnią art. 457 ust. 1 pkt 1 p.z.p., należy przyjąć, że nie każde udzielenie zamówienia z naruszeniem przepisów może stanowić przyczynę unieważnienia postępowania na podstawie art. 255 pkt 6 p.z.p.

Publikacja: 08.03.2023 12:09

Zamówienia publiczne

Zamówienia publiczne

Foto: AdobeStock

Postępowanie o udzielenie zamówienia ma charakter sformalizowany. Prowadzone jest według ściśle określonej procedury. Zamówienia udziela się wykonawcy wybranemu zgodnie z przepisami ustawy – Prawo zamówień publicznych (art. 17 ust. 2 p.z.p.). Zatem zasadniczo postępowanie o udzielenie zamówienia powinno być pozbawione wad, w szczególności takich, które mają lub mogą mieć istotny wpływ na jego wynik.

W praktyce jednak nierzadko zdarza się, że prowadzone postępowanie obarczone jest poważną wadą, której nie da się usunąć ze względu na etap postępowania. Przykładowo nie można po otwarciu ofert poprawić opisu przedmiotu zamówienia naruszającego zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców lub nawet nieodpowiadającego potrzebom zamawiającego. W takim przypadku celowym rozwiązaniem jest unieważnienie postępowania i udzielenie nowego, pozbawionego wad.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?