Teresa Siudem: Logika i doświadczenie w zamówieniach

Nie wszystko można zapisać w ustawie. Czasem, podejmując decyzję, trzeba sięgnąć do doświadczenia życiowego lub odwołać się do zdrowego rozsądku. Także w zamówieniach publicznych.

Publikacja: 02.07.2024 04:30

Teresa Siudem: Logika i doświadczenie w zamówieniach

Foto: Adobe Stock

Prawo zamówień publicznych określa zasady udzielania zamówień. Jedna z pierwszych nakłada na zamawiającego obowiązek przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia w sposób przejrzysty i proporcjonalny, zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji i równe traktowanie wykonawców. Postępowanie ma być zgodne z prawem, dobrymi obyczajami, zapewniać dostęp do zamówień wielu wykonawcom, ograniczając wykorzystywanie pozycji monopolistycznej przez innych. Zamawiający z kolei powinien tak określić wymogi do konkretnego zamówienia, by nie zniechęcać potencjalnych zainteresowanych. Nie powinien tworzyć kryteriów pod konkretnych oferentów. Nie wolno mu również ani faworyzować, ani dyskryminować wykonawców w trakcie postępowania o zamówienie publiczne.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?