Przez spóźnienie scheda z USA bez pełnej preferencji

Co do zasady sześciomiesięczny termin na zgłoszenie praw majątkowych w postaci czeków od amerykańskiego zarządcy spadku należy liczyć od dnia ich doręczenia nabywcy, np. przesyłką pocztową, ewentualnie od złożenia czeków w banku.

Publikacja: 20.04.2022 10:37

Przez spóźnienie scheda z USA bez pełnej preferencji

Foto: Adobe Stock

Dziś spadek z zagranicy nie jest już niczym nadzwyczajny. Ale już jego opodatkowanie może sprawiać problemy zarówno podatnikom, jak i urzędnikom. Jeden z nich rozwiązał niedawno Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28 lutego 2022 r.

Sprawa dotyczyła opodatkowania spadku z USA. W marcu 2016 r. podatnik złożył do zgłoszenie o nabyciu majątku tytułem dziedziczenia po zmarłej matce, która mieszkała w Stanach Zjednoczonych. Do zgłoszenia dołączył pisma zastępcy zarządcy publicznego jednego z hrabstw informujące m.in., że otrzymał czek dolarowy tytułem podziału spadku. Fiskus nie robił problemów i zastosował pełne zwolnienie przewidziane dla tzw. zerowej grupy podatkowej, czyli członków najbliżej rodziny.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?