Przez spóźnienie scheda z USA bez pełnej preferencji

Co do zasady sześciomiesięczny termin na zgłoszenie praw majątkowych w postaci czeków od amerykańskiego zarządcy spadku należy liczyć od dnia ich doręczenia nabywcy, np. przesyłką pocztową, ewentualnie od złożenia czeków w banku.

Publikacja: 20.04.2022 10:37

Przez spóźnienie scheda z USA bez pełnej preferencji

Foto: Adobe Stock

Dziś spadek z zagranicy nie jest już niczym nadzwyczajny. Ale już jego opodatkowanie może sprawiać problemy zarówno podatnikom, jak i urzędnikom. Jeden z nich rozwiązał niedawno Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28 lutego 2022 r.

Sprawa dotyczyła opodatkowania spadku z USA. W marcu 2016 r. podatnik złożył do zgłoszenie o nabyciu majątku tytułem dziedziczenia po zmarłej matce, która mieszkała w Stanach Zjednoczonych. Do zgłoszenia dołączył pisma zastępcy zarządcy publicznego jednego z hrabstw informujące m.in., że otrzymał czek dolarowy tytułem podziału spadku. Fiskus nie robił problemów i zastosował pełne zwolnienie przewidziane dla tzw. zerowej grupy podatkowej, czyli członków najbliżej rodziny.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe