Pozew firmy Sonos trafił do sądu w San Francisco w 2019 roku.  Sonos twierdził, że Google wykorzystał jej opatentowaną technologię w swoich produktach Google Home i Chromecast bez pozwolenia. Technologia ta umożliwia inteligentnym głośnikom synchronizację i odtwarzanie muzyki w różnych pomieszczeniach i urządzeniach audio.

Czytaj więcej

Krzysztof Kurosz: Wojny również o własność intelektualną

Sąd Okręgowy dla Północnego Dystryktu Kalifornii  ponad trzyletnim procesie, uznał, że ​​Google naruszyło jeden z dwóch patentów będących przedmiotem sprawy (Sonos uważa, że koncern z Mountain View naruszył w sumie ponad 200 ich patentów). To zaważyło na ostatecznym werdykcie. Z 90 mln dolarów żądanego odszkodowania, Sonos będzie musiała zadowolić się kwotą 32,5 mln dolarów - po 2,30 dolara za każde z ponad 14 milionów sprzedanych urządzeń Google wyposażonych w opatentowaną technologię.

Komentatory w USA podkreślają, że wynik sprawy może mieć daleko idące konsekwencje dla branży technologicznej, ponieważ podkreśla znaczenie własności intelektualnej i patentów w bardzo konkurencyjnym świecie technologii.