Arbitraż – sposób na sprawne rozwiązanie sporu

Prowadząc biznes należy brać pod uwagę ryzyko znalezienia się w sporze z kontrahentem. Młyny sprawiedliwości mielą jednak powoli i sprawa może czekać latami na rozwiązanie. Warto więc zadbać, by w umowie znalazł się zapis na sąd polubowny.

Publikacja: 31.03.2023 02:00

Arbitraż – sposób na sprawne rozwiązanie sporu

Foto: Adobe Stock

Badania prowadzone przez ekonomistów dowodzą, że sprawne sądownictwo jest jednym z warunków rozwoju gospodarczego. Możliwość niezakłóconego i szybkiego egzekwowania wykonania zawartych umów to podstawa bezpieczeństwa biznesu. Tymczasem rzeczywistość polskiego sądownictwa jest daleka od tego ideału. Nawet w przypadku spraw gospodarczych o niewielkim stopniu skomplikowania, czas od złożenia pozwu do prawomocnego wyroku, który można przekazać komornikowi, liczy się nierzadko w latach. Cele biznesowe przyjmowane przy zawieraniu umów – z uwagi na brak możliwości przymuszenia kontrahenta do postępowania zgodnego z kontraktem – ulegają dezaktualizacji. Prowadząc biznes nie tylko trzeba brać pod uwagę ryzyko znalezienia się w sporze, ale także ryzyko to należy planować i dążyć do minimalizacji zagrożenia związanego z długotrwałością procesu sądowego.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawnicy
Gdzie uczą najlepszych prawników w Polsce? Ranking wydziałów prawa 2024
Podatki
Fiskus nie przejął się wyrokiem NSA. Sam przelew nie wystarczy
Sądy i trybunały
Sędzia Sądu Najwyższego skarży Polskę do ETPC. Chodzi o decyzję Andrzeja Dudy
Sądy i trybunały
Sąd Najwyższy: wybór „spośród sędziów" nie oznacza wyboru „przez sędziów"
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży