Nadchodzi czas biometanu – najważniejsze zmiany

Polski ustawodawca wydaje się coraz mocniej zauważać rosnący potencjał biometanu jako ekologicznego, odnawialnego paliwa, które może wspomóc transformację energetyczną polskiej gospodarki. Świadczą o tym planowane zmiany legislacyjne, mające na celu stworzenie otoczenia prawnego dla prowadzenia działalności związanej z wytwarzaniem czy przesyłaniem biometanu.

Publikacja: 19.05.2022 20:09

Nadchodzi czas biometanu – najważniejsze zmiany

Foto: Adobe Stock

W pierwszej części artykułu („Rzeczpospolita" z 13 maja br.) omówiliśmy najistotniejsze globalne inicjatywy dotyczące rozpowszechnienia zastosowania biometanu w gospodarce, jego wpływ na możliwość ograniczenia emisji gazów cieplarnianych (w szczególności metanu) do atmosfery oraz istotną inicjatywę legislacyjną poświęconą biometanowi w postaci projektowanej nowelizacji ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (tekst jedn. DzU z 2021 r. poz. 110 ze zm.; „ustawa OZE”), która ma wprowadzić do polskiego prawa chociażby definicję biometanu. Planowana nowelizacja ustawy OZE to jednak nie jedyny przykład rosnącego zainteresowania polskiego ustawodawcy biometanem i potencjalnymi możliwościami jego gospodarczego wykorzystania. Świadczą o tym inne zmiany w prawie, zarówno te w przypadku których proces legislacyjny już się zakończył, jak i znajdujące się w fazie opracowywania.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Teraz półroczna e-prenumerata za połowę ceny!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej Korzystaj z nieograniczonego dostępu do wszystkich treści Rzeczpospolitej, m.in. z artykułów, specjalistycznych e-tygodników dla firm i urzędów oraz e-miesięczników – monotematycznych opracowań prawnopodatkowych. Czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia Igor Tuleya: Możliwe, że zgodziłem się na Pegasusa
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć samochód w nowej firmie?
https://autosalon.moto.rp.pl/artykul/nowy-samochod-w-nowej-firmie
Prawo karne
Niesłusznie spędził w więzieniu 18 lat. Historia Tomasza Komendy wstrząsnęła Polską
Sądy i trybunały
Sędzia Schab odwołany. Bodnar znalazł sposób na pominięcie nowej KRS
Nauczyciele
Rozporządzenie podpisane. MEN: Rekordowe podwyżki dla nauczycieli
Podatki
Czy kieszonkowe od dziadków jest zwolnione z podatku od spadków i darowizn?