fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Nowelizacja ustawy refundacyjnej: zlecenie na wózek inwalidzki potwierdzimy elektronicznie

AdobeStock
Obłożnie chorzy i sparaliżowani nie będą już musieli poświadczać w NFZ prawa do ubezpieczenia. Kłopotliwy obowiązek zniesie nowelizacja ustawy refundacyjnej.

Koniec podróży do NFZ, by poświadczyć prawo do ubezpieczenia i zweryfikować zlecenie na wyroby medyczne. Nowelizacja ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, którą Rada Ministrów ma przyjąć już w pierwszym kwartale przyszłego roku, przewiduje, że zlecenie będzie weryfikowane przez system informatyczny. – Dziś trzeba je potwierdzać nawet trzy razy, najpierw u lekarza, który w momencie wystawiania zlecenia sprawdza, czy pacjent jest ubezpieczony, potem w oddziale NFZ, a następnie u realizatora zlecenia. Teraz wykonawca lub sprzedawca wyrobów medycznych będzie potwierdzał prawo do ubezpieczenia i weryfikował zlecenie lekarskie, przyjmując je do realizacji – mówi „Rzeczpospolitej" wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, który przygotował projekt regulacji. Zlecenia potwierdzane będą na stronie internetowej NFZ.

Zlecenia będą też wystawiane na nie dłużej niż 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych od dnia wystawienia, zamiast na okres realizacji, a kluczowy będzie moment przyjęcia zlecenia.

W przypadku zleceń przysługujących comiesięcznie świadczeniodawca, czyli apteka, szpital czy sklep z wyrobami medycznymi, w pierwszym miesiącu prześle do NFZ oryginał, a przy kolejnych realizacjach już tylko część zlecenia potwierdzającą odbiór wyrobów medycznych.

System ma zostać najpierw przetestowany w pilotażu. O zniesienie konieczności poświadczania uprawnień i weryfikacji zlecenia w punktach lub oddziałach NFZ organizacje pacjentów i osób niepełnosprawnych zabiegały od lat. Argumentowały, że osobom sparaliżowanym, obłożnie chorym, a nawet ich opiekunom trudno było regularnie potwierdzać zlecenie np. na wózek inwalidzki w oddziałach oddalonych od ich miejsc zamieszkania nawet o kilkadziesiąt kilometrów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA