Koniec podróży do NFZ, by poświadczyć prawo do ubezpieczenia i zweryfikować zlecenie na wyroby medyczne. Nowelizacja ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, którą Rada Ministrów ma przyjąć już w pierwszym kwartale przyszłego roku, przewiduje, że zlecenie będzie weryfikowane przez system informatyczny. – Dziś trzeba je potwierdzać nawet trzy razy, najpierw u lekarza, który w momencie wystawiania zlecenia sprawdza, czy pacjent jest ubezpieczony, potem w oddziale NFZ, a następnie u realizatora zlecenia. Teraz wykonawca lub sprzedawca wyrobów medycznych będzie potwierdzał prawo do ubezpieczenia i weryfikował zlecenie lekarskie, przyjmując je do realizacji – mówi „Rzeczpospolitej" wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, który przygotował projekt regulacji. Zlecenia potwierdzane będą na stronie internetowej NFZ.

Czytaj także: NIK: zmienić zasady refundacji wyrobów medycznych

Zlecenia będą też wystawiane na nie dłużej niż 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych od dnia wystawienia, zamiast na okres realizacji, a kluczowy będzie moment przyjęcia zlecenia.

W przypadku zleceń przysługujących comiesięcznie świadczeniodawca, czyli apteka, szpital czy sklep z wyrobami medycznymi, w pierwszym miesiącu prześle do NFZ oryginał, a przy kolejnych realizacjach już tylko część zlecenia potwierdzającą odbiór wyrobów medycznych.

System ma zostać najpierw przetestowany w pilotażu. O zniesienie konieczności poświadczania uprawnień i weryfikacji zlecenia w punktach lub oddziałach NFZ organizacje pacjentów i osób niepełnosprawnych zabiegały od lat. Argumentowały, że osobom sparaliżowanym, obłożnie chorym, a nawet ich opiekunom trudno było regularnie potwierdzać zlecenie np. na wózek inwalidzki w oddziałach oddalonych od ich miejsc zamieszkania nawet o kilkadziesiąt kilometrów.