fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

RPD interweniuje ws. badań sprawdzających obecność wirusa HIV w organizmie kobiet w ciąży

123RF
Nie tylko istnienie dobrego prawa, ale przede wszystkim skuteczna realizacja przepisów jest niezbędna do pełnej ochrony dziecka nienarodzonego przed zakażeniem wirusem HIV, uważa rzecznik praw dziecka Marek Michalak, kierując kolejne wystąpienie do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

Zaledwie 30% kobiet będących w ciąży otrzymuje skierowanie od lekarza na badanie sprawdzające obecność wirusa HIV w organizmie, chociaż polskie prawo określa poszczególne elementy opieki medycznej mającej na celu uzyskanie dobrego stanu zdrowia matki i dziecka prawo i daje możliwość dwukrotnego przeprowadzenia takiego badania - pierwszego w terminie do 10 tygodnia ciąży i drugiego między 33 a 37 tygodniem ciąży. Dzięki badaniu, szczególnie temu drugiemu, istnieje możliwość wykrycia zakażenia i zastosowania skutecznych metod ochrony dziecka.

Rzecznik nawiązując do odpowiedzi ministra zdrowia na wystąpienie RPD z lipca br. w powyższej sprawie wskazał, że należy dogłębnie zbadać przyczyny nierealizowania przez lekarzy standardów w zakresie opieki nad kobietą w ciąży i podjąć działania w celu pełnej realizacji przez lekarzy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem do nowoczesnego.

Marek Michalak wskazał również na problem niewystarczającej efektywności nadzoru specjalistycznego nad postępowaniem lekarzy prowadzących opiekę nad ciężarnymi, w tym metody motywowania ich do proponowania kobietom ww. badania i monitorowania skali jego wykonania.

Warto przypomnieć, że powyżej wskazane standardy prowadzenia badań w kierunku HIV, wprowadzone zostały do prawa na skutek sygnalizacji problemu przez rzecznika, dokonanej w wystąpieniu generalnym do ministra zdrowia z 24 listopada 2008 roku.

Źródło: Rzecznik Praw Dziecka
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA