fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Szkolne gabinety dentystyczne zwiększą szansę na kontrakt z NFZ

123RF
Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci więcej za gabinet stomatologiczny w szkole, ale odejmie punkty, jeśli będzie on prowadził ortodoncję.

Podwyższenie punktacji w konkursie ofert za lokalizację gabinetu w szkołach i szkołach specjalnych przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wyboru ofert świadczeń zdrowotnych. Dostosowuje ono przepisy do będącego w konsultacjach publicznych projektu ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami.

Punkty rozliczeniowe NFZ odejmie za prowadzenie świadczeń ortodontycznych, których nie przewidziano w szkolnych gabinetach. Jeśli więc do konkursu przystąpi prywatny gabinet zarabiający także na ortodoncji, jego szanse będą znacznie mniejsze.

Według ekspertów zachęty są potrzebne, bo przy niskiej wycenie świadczeń stomatologii dziecięcej na otwarcie gabinetu w szkole może nie być zbyt wielu chętnych. Również z powodu braku lekarzy – zgodnie z danymi Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL) w Polsce pracuje tylko 784 stomatologów dziecięcych. Choć zęby dzieci mogą leczyć także dentyści dla dorosłych, zwykle stawiają na starszych pacjentów.

Rozporządzenie zmienia również zasady udzielania świadczeń rehabilitacyjnych i z fizjoterapii ambulatoryjnej. W konkursach na rehabilitację dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego premiowane będą gabinety zatrudniające terapeutę z kwalifikacjami do diagnozy i prowadzenia integracji sensorycznej (SI) oraz specjalną salę do SI. Większe szanse na kontrakt będą miały placówki dla pacjentów podlegających pod ustawę „za życiem". Przy kontraktowaniu zmniejszony zostanie natomiast wymiar czasu pracy fizjoterapeuty i przestanie być promowane zatrudnianie psychologa klinicznego.

Polepszyć ma się jakość terapii osób z dysfunkcją słuchu, mowy i wzroku. Resort zdrowia stawia na rozszerzenie grupy terapeutów ze specjalistycznymi kwalifikacjami, takimi jak umiejętność języka migowego na poziomie wyższym czy kwalifikacje do prowadzenia zajęć z ortoptyki, czyli leczenia zaburzeń koordynacji oczu, takich jak zez.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: k.kowalska@rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA