Lekarz rodzinny też wyleczy ból

Medyk w przychodni będzie musiał założyć pacjentowi kartę oceny natężenia bólu i obowiązkowo go leczyć. Dotyczy to też podstawowej opieki zdrowotnej.

Publikacja: 20.01.2020 08:30

Lekarz rodzinny też wyleczy ból

Foto: Adobe Stock

Po oddziałach szpitalnych i karetkach karta oceny i natężenia bólu wkracza do przychodni i to zarówno specjalistycznych, jak i POZ. Resort zdrowia skierował do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu w warunkach ambulatoryjnych. Jak wynika z ministerialnych szacunków, z przewlekłym bólem zmaga się co trzeci (27 proc.) Polak i nawet 55 proc. osób po 65. roku życia.

– I większość z nich myśli, że tak musi być, bo choroba musi boleć. Dlatego statystyki mogą być niedoszacowane. Choć Światowa Organizacja Zdrowia nazywa nieleczenie bólu formą tortur, a uznane naukowe metody oceny natężenia bólu znane są od lat, w Polsce nadal mamy problem ze stosowaniem współczesnych standardów – mówi Szymon Chrostowski, prezes Koalicji Wygrajmy z Bólem i inicjator wprowadzenia standardów leczenia bólu. I przytacza historie pacjentów wypisywanych ze szpitala po poważnych zabiegach bez recept na odpowiednio silne środki przeciwbólowe lub takich, których objawy są lekceważone przez lekarza.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Praca, Emerytury i renty
Rząd samodzielnie ustali wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2026 roku
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Praca, Emerytury i renty
Będzie więcej dni wolnych na opiekę nad dzieckiem? Minister odpowiada
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama