fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Lekarz rodzinny też wyleczy ból

Adobe Stock
Medyk w przychodni będzie musiał założyć pacjentowi kartę oceny natężenia bólu i obowiązkowo go leczyć. Dotyczy to też podstawowej opieki zdrowotnej.

Po oddziałach szpitalnych i karetkach karta oceny i natężenia bólu wkracza do przychodni i to zarówno specjalistycznych, jak i POZ. Resort zdrowia skierował do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu w warunkach ambulatoryjnych. Jak wynika z ministerialnych szacunków, z przewlekłym bólem zmaga się co trzeci (27 proc.) Polak i nawet 55 proc. osób po 65. roku życia.

– I większość z nich myśli, że tak musi być, bo choroba musi boleć. Dlatego statystyki mogą być niedoszacowane. Choć Światowa Organizacja Zdrowia nazywa nieleczenie bólu formą tortur, a uznane naukowe metody oceny natężenia bólu znane są od lat, w Polsce nadal mamy problem ze stosowaniem współczesnych standardów – mówi Szymon Chrostowski, prezes Koalicji Wygrajmy z Bólem i inicjator wprowadzenia standardów leczenia bólu. I przytacza historie pacjentów wypisywanych ze szpitala po poważnych zabiegach bez recept na odpowiednio silne środki przeciwbólowe lub takich, których objawy są lekceważone przez lekarza.

– Niestety, w Polsce wciąż jest tak, że standardy standardami, a prawo prawem – zauważa.

Ocena bólu w ramach podstawowej opieki zdrowotnej może zminimalizować liczbę powikłań związanych z niewłaściwym leczeniem bólu oraz związanych z nimi hospitalizacji – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Projekt rozporządzenia zobowiązuje lekarzy w przychodniach do leczenia bólu przewlekłego oraz stanowiącego istotny problem kliniczny. Ten pierwszy to taki, który trwa dłużej niż trzy miesiące, drugi – stanowi problem w opinii pacjenta lub lekarza. Dzięki specjalnej, 11-punktowej skali medyk oceni, czy ból jest do wytrzymania, czy też „najsilniejszy, jaki można sobie wyobrazić". Będzie miał obowiązek go leczyć i monitorować efekty terapii. Postępy zanotuje w karcie oceny natężenia bólu. W karcie znajdą się informacje o lokalizacji, charakterze i natężeniu bólu, rozpoznaniu i zaleceniach terapeutycznych oraz stosowanych lekach przeciwbólowych i ich skuteczności

Jeśli lekarz oceni ból na 5 pkt lub więcej albo uzna, że wyczerpał możliwości leczenia, będzie mógł skierować chorego do poradni leczenia bólu, gdzie zajmie się nim specjalista w tej dziedzinie.

Zdaniem resortu nowe obowiązki lekarzy nie wymagają dodatkowych środków – ból powinni ocenić w ramach standardowej wizyty.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA