Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 05.12.2017 04:00 Publikacja: 05.12.2017 04:00
Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik
- Gmina przygotowuje uchwałę na 2018 r. w sprawie dotacji na żłobki niepubliczne. Czy może w niej ograniczyć dotowanie tylko do dzieci zamieszkałych na terenie gminy? Czy poziom tej dotacji może być inny niż dla jednostek publicznych gminy?
Kluczowe regulacje dotyczące dotacji na żłobki zawarte są w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (dalej u.o.dz.). Z art. 60 tej ustawy wynika, że podmioty, o których mowa w art. 8 ust. 1 (czyli min. osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej), prowadzące żłobek lub klub dziecięcy, lub zatrudniające dziennych opiekunów, mogą otrzymać na każde dziecko objęte opieką w żłobku lub klubie dziecięcym, lub przez dziennego opiekuna dotację celową z budżetu gminy. Wysokość i zasady ustalania oraz rozliczania dotacji celowej, o której mowa w ust. 1, określa rada gminy w drodze uchwały. Właśnie ww. regulacja będzie zasadniczo podstawą prawną do wydania przez gminę uchwały dotacyjnej w sprawie dotowania m.in. wspomnianych żłobków. Jest to jednak brzmienie przepisu aktualne na dzień sporządzenia niniejszej porady, bowiem od 1 stycznia 2018 r. zmieni się istotnie treść ww. regulacji. Wówczas przepis będzie stanowił m.in., że ww. podmioty, mogą otrzymać na dziecko objęte opieką w żłobku lub klubie dziecięcym, lub przez dziennego opiekuna dotację celową z budżetu gminy. Wysokość i zasady ustalania oraz rozliczania dotacji celowej, o której mowa w ust. 1, w tym kategorie dzieci, na które przyznawana jest dotacja, określa rada gminy w drodze uchwały. W uchwale, o której mowa w ust. 2, może zostać określone, że dotacja, o której mowa w ust. 1, może zostać przyznana również na dzieci zamieszkałe na terenie innej gminy niż gmina przyznająca dotację. Zatem, zmieni się istotnie treść ww. przepisu, przewidując opcjonalnie dla gminy dotowanie również dzieci, które nie zamieszkują na jej terenie.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wakaty sędziowskie w Trybunale Konstytucyjnym należy niezwłocznie obsadzić – radzą konstytucjonaliści. Choć nie...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Mogą się zdarzyć sytuacje, które podważą umocowanie Karola Nawrockiego do pełnienia urzędu – mówi „Rz” prof. Mar...
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka po raz kolejny odroczyła pracę nad projektami zmian w prawie o...
MEN informuje, że jeśli szkoła omyłkowo wystawiła świadectwo na nieprawidłowym blankiecie lub użyła wzoru, który...
Młody zarabiający na etacie albo zleceniu może być zwolniony z PIT. Ale jeśli przekroczy limit dochodów, rodzic...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas