fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Straż miejska i gminna nie wystawi mandatu z fotoradaru

www.sxc.hu
Strażnicy gminni nie wystawią już mandatu ani za przekroczenie prędkości, ani za przejazd na czerwonym świetle.

Sejm uchwalił w piątek zmiany w kodeksie drogowym oraz ustawie o strażach miejskich i gminnych. Posłowie zdecydowali, że straż gminna zajmie się dbaniem o porządek, a bezpieczeństwo pozostawi innym formacjom: policji i Inspekcji Transportu Drogowego.

W efekcie przegłosowano, że straż straci prawo do używania urządzeń rejestrujących przekroczenie prędkości i przejazd na czerwonym świetle. Zakaz używania dotyczy wszystkich urządzeń: stacjonarnych, przenośnych, mobilnych.

Za odebraniem straży miejskiej i gminnej fotoradarów głosowało 404 posłów ze wszystkich klubów. Przeciw było 18. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Okrojenie uprawnień straży wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r. Posłowie dali samorządom czas, by mogły zweryfikować budżety na przyszły rok. W wielu wypadkach bowiem wpływy z mandatów stanowiły lwią część budżetu. Teraz gminy będą musiały sobie poradzić inaczej.

Nowelizacja ustawy nie pozwala już strażnikom na legitymowanie uczestników ruchu i wydawanie im wiążących poleceń co do sposobu korzystania z drogi lub używania pojazdu. Strażnik będzie mógł natomiast skontrolować kierowcę, który jadąc samochodem, nie zastosuje się do zakazu ruchu w obu kierunkach określonego widocznym znakiem.

– Straż musi wrócić do zadań, do których została powołana, a nie dobierać się kierowcom do portfeli – argumentowali zmianę autorzy (posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej). I przekonywali, że fotoradary pełnią obecnie funkcję prywatnych maszynek wójtów i burmistrzów do łatania dziury budżetowej. Pieniądze uzyskane z karania kierowców trafiają obecnie do budżetów gmin czy miast, a nie do Krajowego Funduszu Drogowego, który mógłby z nich poprawiać infrastrukturę drogową.

Odebranie straży miejskiej urządzeń rejestrujących wykroczenia to efekt raportu Najwyższej Izby Kontroli. Ta podkreśla, że straż, zamiast skupić się na trosce o porządek na swoim terenie, całą energię poświęca zarabianiu na kierowcach. Świadczą też o tym najnowsze statystyki MSW. Ponad 67 proc. wykroczeń ujawnionych przez straż dotyczy właśnie tych popełnionych w ruchu drogowym.

W ostatnim raporcie NIK sugerowała też, że potrzebna jest rozbudowa sieci dróg dwujezdniowych, gdyż poruszanie się po nich ogranicza do minimum ryzyko najgroźniejszych zderzeń czołowych i bocznych. Z pokontrolnego raportu wynikało też, że oprócz nowych inwestycji niezbędna jest modernizacja istniejącej sieci dróg. Jedna piąta długości dróg krajowych wymaga podjęcia niezbędnych prac remontowych; na ponad 12 proc. prace te powinny być przeprowadzone w trybie pilnym.

etap legislacyjny: trafi do Senatu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA