fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zmiany w liczbie zatrudnionych zwolnią z wypłaty zasiłków w 2021 r.

ZUS
Adobe Stock
Pracodawca, który 30 listopada br. będzie zgłaszał w ZUS mniej niż 21 osób, w przyszłym roku nie będzie musiał im wypłacać zasiłków. W tej liczbie nie uwzględnia się pracowników na urlopie bezpłatnym ani wychowawczym.

W dobie kryzysu brak konieczności wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego może stanowić źródło oszczędności. To, że pracodawca przez kolejny rok nie będzie musiał zapewniać obsługi tych świadczeń, może oznaczać, że w dziale kadrowo-płacowym potrzebnych mu będzie mniej rąk do pracy albo że będzie miał dobry powód do negocjacji umowy z biurem rachunkowym.

Stan na 30 listopada

Obowiązek naliczania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego obciąża płatników, którzy zgłaszają w ZUS co najmniej 21 osób. Przy mniejszej liczbie ubezpieczonych te obowiązki spoczywają na ZUS.

Liczbę ubezpieczonych sprawdza się jednak tylko raz na rok, według stanu na 30 listopada. Decyduje ona o obowiązkach na cały kolejny rok kalendarzowy. Oznacza to, że firma, która tego jednego dnia będzie zgłaszać w ZUS więcej niż 20 osób, będzie zobowiązana do ustalania i wypłaty należnych im zasiłków z ubezpieczenia społecznego przez cały 2021 r. Bez znaczenia będz...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA