fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojsko

Chińczycy zaprezentowali helikopter, który wygląda jak UFO

Prototyp nowego chińskiego śmigłowca wygląda jak latający spodek z dawnych filmów science fiction. Konstruktorzy jednak twierdzą, że „uzbrojony śmigłowiec” został zaprojektowany na „przyszłe cyfrowe pole bitew informacyjnych”.

Zdjęcia konstrukcji opublikował państwowy tabloid „Global Times”. Maszyna, nazwana sugestywnie przez chińskie media jako „Super Great White Shark”, ma być połączeniem nowoczesnych, sprawdzonych konstrukcji helikopterów - takich jak amerykańskie Boeing AH-64 Apache i Sikorsky CH-53 Sea Stallion, a także rosyjskie Ka-52 i Mi-26. Ma być niewykrywalny dla radarów, jak bombowce B-2 czy F-117.

„Super Great White Shark” ma 7,6 metra długości i prawie trzy metry wysokości. Obsługiwany ma być przez dwuosobową załogę. Opublikowane schemty pokazują, że  jego zewnętrzna powłoka pokrywa wirniki i silniki, co prawdopodobnie zapewniłoby helikopterowi możliwość ukrycia się przed radarem - zakryte byłyby wszelkie ostre kąty.

Prototyp został zaprezentowany w zeszłym tygodniu na China Helicopter Exposition w mieście Tiencin - na razie tylko na ziemi. Jeśli maszyna dotrze do etapu testów, nie będzie jednak pierwszym takim pomysłem.

W latach 50. kanadyjska firma A.V. Roe (Avro) Aircraft zaprojektowała podobną maszynę, która została zbudowana i przetestowana przez amerykańskie wojsko. Jednak loty próbne wykazały, że VZ-9 Avrocar jest niestabilny gdy tylko wzniesie się trzy metry nad ziemię, a jego maksymalna prędkość wynosi ledwie 56 km/h. Szybciej jeżdżą auta osobowe.

Małe szanse dla chińskiej konstrukcji wieszczy też sam „Global Times”. „Inni poddawali w wątpliwość budowę helikoptera, twierdząc, że może on być niestabilny i może nie być w stanie bezpiecznie latać. Zauważyli, że zagraniczne kraje, w tym USA, przeprowadzały w przeszłości eksperymenty z podobnymi pomysłami, których nie udało się zrealizować” - napisała gazeta.

„Chińscy eksperci wojskowi powiedzieli w piątek, że chociaż samolot jest wysoce eksperymentalny i może nie zostać wdrożony, jest korzystny dla rozwoju technologii Chin dotyczącej przyszłych śmigłowców” - optymistycznie dodał jednak „Global Times”.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA