Zielona Góra – miasto w zwierciadle kultury

Gdyby wszystkie drogi świata prowadziły do Zielonej Góry, to każdy, kto by tu przybył, byłby skazany na wieczność.

Aktualizacja: 05.12.2018 23:01 Publikacja: 29.11.2018 23:01

Międzynarodowy Festiwal Talentów im. Anny German w Zielonej Górze.

Międzynarodowy Festiwal Talentów im. Anny German w Zielonej Górze.

Foto: Fot/PiotrJędzura

Opisać Miasto, czyli spróbować uzasadnić dlaczego Zielona Góra jest właśnie tym miastem, co zadecydowało o jego wyjątkowości, słowem - zarysować chociażby kontury kultury, które można wypełnić opowieścią - warto to zrobić.

Zdradzę naszą tajemnicę wieczności - to nie zdjęcia, to „zapach" powietrza w trakcie wydarzenia, to aura piękna, emocji i wrażeń. Użyj wszystkich swoich zmysłów i dobrze to zapamiętaj, a będzie w Tobie żyło wiecznie. Jeśli czegoś nie możesz zobaczyć, to uruchom wyobraźnię. Ona jest bezkresna.

Zielona Góra to miasto różnych miłości i trudno go nie kochać, poświęcając mu jednocześnie wszystkie swoje siły, serca i talenty. Miasto w zwierciadle kultury naznaczone jest cudownością. Zaczerpnij z niej i Ty.

Dla każdego piękno Zielonej Góry co innego znaczy. Są to pejzaże malowane ręką Mistrza Adama Bagińskiego, to artyści spod znaku pióra i gitary. To Galeria Sztuki Pro Arte, która jest miejscem, posiadającym w sobie to coś, do czego lgną artyści i kochający sztukę. To festiwal gitarowy, jazzowy, filmowy. To miasto kabaretu i folkloru. Każdego roku czekamy na festiwal szczególny - Śpiewające Eurydyki, hołdujący pamięć Anny German. Zielonogórska kultura to przede wszystkim ludzie, wysokiej klasy specjaliści, którzy karmią nas sztuką jak chlebem codziennym.

Ryszard Peryt, zielonogórzanin, wybitny reżyser operowy przywiózł do swojego, jak sam mówi-„ukochanego Monte Verde" Polską Operę Królewską ze spektaklami „Dziady-Widma" Mickiewicza-Moniuszki i oratorium Karola Wojtyły „Pieśń o Bogu Ukrytym". Oba przedstawienia podjęły dialog z tradycyjnym rozumieniem sztuki operowej, które na nowo zdefiniowały rzeczywistość w wymiarze duchowym sztuki jako absolutu.

Ryszard Peryt i Janusz Kubicki, Prezydenta Miasta Zielona Góra podczas oratorium Karola Wojtyły „Pieśń o Bogu Ukrytym”


Fot: Urząd Miasta Zielona Góra

Wawrzyn, to symbol i nagroda zwycięstwa w równej walce, to także symbol wybitnych osiągnięć we wszystkich dziedzinach literackich, dlatego ambicją zielonogórskiej książnicy było powołanie Lubuskiego Wawrzynu Literackiego, Naukowego i Dziennikarskiego. To pióro dla amatorów poezji, koneserów literatury pięknej, znawców rozpraw naukowych i ulubieńców słowa mówionego.

Duże znaczenie dla Miasta mają nagrody literackie, (dlatego jest ich kilka), by pokazać, jak bardzo Zielona Góra mówi „poezją". Nagroda Literacka „Winiarka", nagroda im. A. Waśkiewicza, to dowód, że twórczość literatów lubuskich wychodzi daleko poza ramy hobbystycznego tworzenia (R.Rudiak, J.Katos Katarzyński, K.Jarosz-Rabiej i dziesiątki innych poetów i pisarzy).

O jakości spektakli teatralnych nie świadczy dobór sztuki, ale przede wszystkim gra aktorska. Te dwa elementy zawsze zgodnie współgrają. Wielu znanych aktorów gra na deskach Lubuskiego Teatru i wielu zielonogórskich, zobaczyć można w różnych teatrach w Polsce, a doroczna nagroda teatralna „Leony" tylko potwierdza wysoką klasę gry naszych artystów. Wskazujemy tu Lubuski Teatr, bo atmosfera, kameralność i klimat jaki tam panuje, urzeka każdego, kto choć raz się w nim znalazł. Poza tym, możliwość poznania teatru od jego serca, jest wspaniałym doznaniem, którego nie wszędzie można doświadczyć.

Jesteśmy również bogaci w inne instytucje, które miasto prowadzi lub wspiera: Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza, Lubuskie Muzeum Wojskowe, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Filharmonia Zielonogórska. Szczycimy się działalnością wielu instytucji kultury, fundacji i stowarzyszeń promujących szeroko pojmowaną kulturę i sztukę.

Filharmonia Zielonogórska


Fot: Piotr Jędzura

Czesław Grabowski, dyrektor Filharmonii Zielonogórskiej
Fot: Piotr Jędzura

Pierwszemu zetknięciu ze sztuką współczesną w Galerii Biura Wystaw Artystycznych towarzyszy poczucie obcowania z tajemnicą. Zaistniały tu już utwory nieprzeciętne i bardzo wyjątkowe, skłaniające do refleksji. Bo czegóż więcej wymagać od sztuki? Znawcy mówią, że dobra sztuka charakteryzuje się tym, że przy minimum obrazu przekazuje maksimum treści. Warto odwiedzać naszą galerię choćby ze względu na aurę, jaka tam panuje. Te, dla niektórych dziwne obrazy, na granicy zwykłości i niedoścignionych wciąż myśli artystów, serwują doskonałą eskapadę w świat sztuki współczesnej. Ten właśnie świat, który czasem wydaje się niedostępny a czasem nazbyt prosty, wyniósł nasze BWA na wysokie miejsce w rankingu najlepszych galerii wystawowych sztuki współczesnej tygodnika Polityka. To zdumiewające, że w takiej jedności tematycznej panuje tak szeroka różnorodność, dzięki której galeria mogła znaleźć się w grupie najlepszych. Przemawia to za szczególnością tematyki i form, które są nie tylko częste w galerii, ale również, wciąż z różnych względów kontrowersyjne, i których każdorazowe wernisaże mogą być nowe, świeże i inne od innych w Polsce.

Biuro Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze
Fot: BWA

Szeroki wachlarz działań kulturalnych, animacji i prezentacji dostarcza mieszkańcom Zielonogórski Ośrodek Kultury „Amfiteatr", a w jego strukturach także Centrum Przyrodnicze i Planetarium Wenus. Można śmiało powiedzieć, że nie ma chyba takiej dziedziny sztuki, która nie gościła choć na krótko w ZOK-u. I chyba nie ma dziecka w szkole, które nie wie, że tu może poznawać i rozwijać swoje pasje i talenty. Przebogaty Program Edukacji Artystycznej dzieci i młodzieży, mamy przyjemność poznawać już w tej najprzyjemniejszej formie - jako laureatów wielu konkursów, przeglądów, festiwali czy koncertów ogólnopolskich. ZOK poprzez wszechstronny wachlarz organizowanych imprez, bardzo znacząco przyczynia się do nobilitacji kultury miasta Zielona Góra.

Centrum Nauki Keplera - Centrum Przyrodnicze w Zielonej Górze


Fot: Centrum Przyrodnicze

Centrum Nauki Keplera - Centrum Przyrodnicze 1 w Zielonej Górze
Fot: Centrum Przyrodnicze

Odsłaniając tu postacie niezwykłe w twórczości kulturalnej i artystycznej, pokazujemy, że Zielona Góra honoruje lokalnych artystów i bardzo utalentowanych młodych muzyków: Mateusza Makucha, Amelię Maszońską, Jakuba Przybycienia, Wojciecha Jurkiewicza, Annę Chorążyczewską (już chyba bardziej nawet koncertujących w świecie niż w rodzinnym mieście).

Czy ktokolwiek zastanawiał się kiedyś czym jest czas? Mówią, że ciągle biegnie do przodu, więc podążaj za nim Turysto na wędrówkę po Zielonej Górze. I niech to będzie rekomendacja dla wszystkich, którzy jeszcze się wahają czy warto.

Idę już... od opowieści o kulturze w Winnym Grodzie. Resztę, gdy tu zawitasz, sam sobie dopowiesz.

Palmiarnia Zielonogórska


Fot: Piotr Jędzura

- Artykuł powstał przy współpracy z UM Zielona Góra.

Opisać Miasto, czyli spróbować uzasadnić dlaczego Zielona Góra jest właśnie tym miastem, co zadecydowało o jego wyjątkowości, słowem - zarysować chociażby kontury kultury, które można wypełnić opowieścią - warto to zrobić.

Zdradzę naszą tajemnicę wieczności - to nie zdjęcia, to „zapach" powietrza w trakcie wydarzenia, to aura piękna, emocji i wrażeń. Użyj wszystkich swoich zmysłów i dobrze to zapamiętaj, a będzie w Tobie żyło wiecznie. Jeśli czegoś nie możesz zobaczyć, to uruchom wyobraźnię. Ona jest bezkresna.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego