Reklama

Rewolucyjne zmiany w procesie i opłatach sądowych w sprawach cywilnych

25 czerwca miało miejsce posiedzenie senackich komisji Ustawodawczej oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Szybkie tempo prac nad projektem i krótkie vacatio legis powoduje, że nowe przepisy gruntownie nowelizujące procedurę cywilną mogą zacząć obowiązywać już za kilka miesięcy. Jeszcze szybciej, bo w 14 do od daty ogłoszenia, zaczną obowiązywać przepisy zwiększające radykalnie wysokość opłat sądowych.

Aktualizacja: 26.06.2019 18:21 Publikacja: 26.06.2019 16:25

Rewolucyjne zmiany w procesie i opłatach sądowych w sprawach cywilnych

Foto: Adobe Stock

Na posiedzeniu senackich komisji przyjęto projekt ustawy z 14 drobnymi, redakcyjnymi poprawkami. Na posiedzeniu obecni przedstawiciele m.in. samorządów adwokackich i radcowskich i organizacji branżowych, w tym Polskiego Związku Zarządzania Wierzytelnościami wskazywali na swoje wątpliwości związane z likwidacją mechanizmu uznawania za doręczone pism sądowych podwójnie awizowanych i nieodebranych przez adresata, radykalny (nawet kilkukrotny) i niezwykle szybko wprowadzany wzrost kosztów i opłat sądowych, podwójną opłatą w przypadku braków fiskalnych środków odwoławczych wniesionych przez profesjonalnych pełnomocników, pozostawienie instytucji tzw. zastrzeżeń do protokołu w zakresie profesjonalnych pełnomocników czy procedurą wydawania nakazów zapłaty na podstawie wyciągów z ksiąg bankowych.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Prawo karne
Nowe problemy znanego prawnika. Media: wstrząsające ustalenia śledczych
Prawo karne
Andrzej Duda podjął decyzję ws. ułaskawienia Roberta Bąkiewicza
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
Nieruchomości
Można otrzymać dotację na nowy piec gazowy. To już ostatnia szansa
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Samorząd i administracja
Podwyżki w budżetówce wyższe niż chce rząd? Jest „historyczny kompromis”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama