fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nakaz zapłaty: ma być sprawniej, ale drożej

Adobe Stock
Umorzenie postępowania będzie obligatoryjne przy braku podstaw do wydania nakazu zapłaty lub wniesienia przez pozwanego sprzeciwu. Zmienia się także system doręczeń w postępowaniu elektronicznym.

Zmiany zasady procedowania w elektronicznym postępowaniu upominawczym radykalnie zmieniają tryb postępowania. Nowe przepisy oznaczają znaczące zwiększenie kosztów dochodzenia roszczeń. Obowiązują one od 7 lutego 2020 r.

Efektywniejsza procedura

W obowiązującym aktualnie stanie prawnym, w przypadku braku podstaw do wydania nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym (e.p.u.) lub wniesienia przez pozwanego sprzeciwu od wydanego nakazu zapłaty, postepowanie jest kontynuowane przed sądem rejonowym właściwym dla pozwanego. Przed przekazaniem sprawy do sądu, powód ma jednak możliwość cofnięcia pozwu, aby w takich przypadkach postępowanie zostało umorzone. Praktycznie ujmując, wierzyciel w e.p.u. ma możliwość uzyskania, bądź tytułu wykonawczego (w przypadku uprawomocnienia się wydanego nakazu zapłaty), bądź umorzenia postępowania (co wiąże się ze zwrotem części opłaty sądowej) bądź też godzi się na przekazanie sprawy do sądu rejonowego celem jej kontynuowani...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA