fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Różne stawki VAT za powiązane usługi świadczone przez różne firmy

Rzeczpospolita
Gdy dwie związane ze sobą usługi świadczą różne firmy, nie ma mowy o ich kompleksowości.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne spółki, która stosowała obniżoną stawkę VAT do usług wynajmu rusztowań z ich montażem i demontażem. Sąd potwierdził, że takie działanie było bezpodstawne.

W sprawie chodziło o rozliczenie VAT za kilka miesięcy 2011 i wszystkie 2012 r. Urzędnicy skarbówki stwierdzili, że w kilkudziesięciu fakturach wystawionych w tych okresach firma niezasadnie zastosowała preferencyjną stawkę VAT. Uznali, że wykonywane przez nią usługi stanowiły odrębne świadczenie, niewchodzące w zakres usługi termomodernizacyjnej wykonywanej przez inny podmiot.

W ocenie urzędników to, że świadczona przez kontrahentów spółki usługa termomodernizacyjna podlegała obniżonej stawce VAT, nie oznaczało opodatkowania preferencyjną stawką także usług wynajmu rusztowań z ich montażem i demontażem.

Fiskus podkreślił, że z preferencyjnej 8-proc. stawki VAT mogą korzystać wyłącznie usługi budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budownictwa mieszkaniowego. Dla jej zastosowania znaczenie ma nie tylko zakres wykonywanych prac, ale także zaklasyfikowanie obiektu budowlanego do obiektów budownictwa mieszkaniowego objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Tymczasem usługi świadczone przez spółkę, do których zastosowała obniżony VAT, wykonane zostały przy budynkach mieszkalnych wielorodzinnych (blokach) i dotyczyły wyłącznie wynajmu rusztowań wraz z ich transportem oraz montażem i demontażem. Ponadto były świadczone na potrzeby robót kontrahentów.

Podatniczka nie zgadzała się z taką oceną jej postępowania. Upierała się, że w jej przypadku chodziło o usługi pomocnicze w stosunku do całej termomodernizacji. Bez znaczenia jest to, czy usługa montażu i demontażu rusztowań świadczona jest przez ten sam podmiot, który wykonuje właściwą usługę termoizolacji, czy też przez odrębny. W ocenie spółki dla określonego działania jako świadczenia jednolitego i kompleksowego najistotniejsze jest jego zbadanie z perspektywy nabywcy.

Ta argumentacja nie przekonała jednak Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. Oddalając skargi spółki, uznał, że jej działań nie można potraktować jako usługi kompleksowej. Jego zdaniem spółka nie wykonywała też usług budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa społecznego.

Ostatecznie wykładnię niekorzystną dla spółki potwierdził NSA. Jego zdaniem wynajmu rusztowań z montażem i demontażem nie można uznać na jedną usługę kompleksową z termomodernizacją.

Odwołując się do orzecznictwa krajowego i europejskiego, NSA przypomniał, że do usługi kompleksowej dochodzi, gdy jeden podmiot wykonuje usługę główną i pomocnicze w stosunku do niej.

Jak zauważyła sędzia NSA Barbara Wasilewska, w sprawie sporne usługi świadczyły niezależne od siebie spółki. I choć wykonywały świadczenia ze sobą powiązane, nie można uznać, że montaż rusztowania wchodzi w usługę termomodernizacji.

Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: I FSK 1002-1003/14

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA