fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Puste faktury - korekta możliwa z ograniczeniami

123RF
Możliwość korekty faktury, wystawionej w warunkach art. 108 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, uzależnione jest od tego, czy korekta taka eliminowała ryzyko uszczupleń w budżecie – uznał NSA.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 czerwca 2019 r. (sygn. I FSK 915/17) wypowiedział się na temat dopuszczalności korygowania faktur, do których ma zastosowanie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT. Z wyroku tego wynika, że możliwość taka istnieje, jednak jest istotnie ograniczona.

Z art. 108 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. Przepis ten określa swoistą sankcję dla podmiotów wystawiających faktury. Polega ona na tym, że niezależnie od tego, czy w danym przypadku wystąpiła podstawa opodatkowania podatkiem VAT, jak również niezależnie od rozmiarów i konsekwencji podatkowych tego obrotu każdy wystawca tzw. pustej faktury powinien się liczyć z koniecznością zapłaty wykazanego w niej podatku (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 6 października 2017 r., sygn. I SA/Kr 686/17)....

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA