fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT: nadal nie ma pewności jak rozliczać transakcje łańcuchowe

Adobe Stock
Wprowadzone w całej UE przepisy pakietu quick fixes nie rozwiązują problemu z ustaleniem podmiotu, któremu należy przypisać organizację transportu.

Od 1 stycznia 2020 r. w całej Unii Europejskiej wdrożony został pakiet quick fixes, w ramach którego wprowadzono m.in. przepisy dotyczące transakcji łańcuchowych. Regulacje te 1 lipca br. zostały implementowane do polskiego porządku prawnego.

W ramach transakcji łańcuchowej występują co najmniej trzy podmioty, a towary są transportowane bezpośrednio od pierwszego do ostatniego w kolejności podmiotu. W takim przypadku pomiędzy każdym podmiotem w łańcuchu ma miejsce dostawa towarów (art. 7 ust. 8 ustawy o VAT).

Jeżeli transakcja łańcuchowa połączona jest z transportem wewnątrzwspólnotowym towarów, to ich wysyłkę należy przypisać wyłącznie do jednej z dostaw (art. 22 ust. 2 ustawy o VAT). Jest to tzw. dostawa ruchoma, dla której możliwe jest zastosowanie zerowej stawki VAT (ponieważ spełnia ona przesłankę materialną do uznania za WDT – transport wewnątrzwspólnotowy towarów). Pozostałe dostawy w łańcuchu są dostawami lokalnymi, opodatkowanymi właściwą w danym państwie...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA