fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT od wydatków na reprezentację może być kosztem w CIT

AdobeStock
Podatek naliczony z tytułu zakupu towarów i usług służących wykreowaniu pozytywnego wizerunku zmniejszy podstawę opodatkowania CIT. Ale tylko wtedy, gdy przedsiębiorca nie ma możliwości odliczenia go.

Podmioty gospodarcze prowadzące działalność gospodarczą w dzisiejszych czasach, w zasadzie nie są w stanie funkcjonować bez podejmowania przeróżnych działań o charakterze promocyjnym ukierunkowanych na zwiększenie sprzedaży. Wydatki związane z szeroko pojętą promocją czasami przybierają postać tak zwanej reprezentacji, tym samym są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. W pewnych okolicznościach kosztem uzyskania przychodów będzie jednak VAT naliczony z tytułu zakupu towarów i usług uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów koszty reprezentacji, co z kolei skutkować będzie zmniejszeniem podstawy opodatkowania CIT.

Definicja w orzecznictwie

Analizując, czy kwota VAT naliczonego przy zakupie towarów i usług uznawanych za reprezentację, której koszty zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT, pomniejszy podstawę opodatkowania CIT, należy w pierwszej kolejności odpowiedzieć na pytan...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA