fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zaginięcie lub zniszczenie faktury - co z odliczeniem VAT

Adobe Stock
Gdy pierwotna faktura zaginie i nabywca nigdy jej nie otrzyma, prawo do odliczenia wykazanego na niej podatku naliczonego powstanie u niego dopiero wtedy, gdy dostanie jej duplikat.

Niejednokrotnie zdarza się, że faktura wystawiona przez sprzedawcę ulegnie zniszczeniu czy po prostu zaginie. W takich sytuacjach wystawia się duplikat faktury, który stanowi podstawę do rozliczenia operacji gospodarczej. W przypadku prawa do odliczenia podatku naliczonego na podstawie duplikatu faktury, nie sposób nie odnieść się do przepisu o tzw. uldze na złe długi, który warunkuje termin, a także sytuacje mające bezpośredni wpływ na możliwość odliczenia podatku naliczonego.

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Prawo to powstaje:

- w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy,

- jednak nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę.

W kontekście podatku naliczonego należy...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA