fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Opłata covidowa u lekarza – czy jest legalna i jak ją rozliczyć

Opłata covidowa
Opłata covidowa
Adobe Stock
Usługi medyczne są zwolnione z VAT. Czy dotyczy to też dodatkowych opłat naliczanych przez prywatne przychodnie?

Niektóre prywatne gabinety lekarskie zaczęły doliczać dodatkowe kwoty do cen zabiegów medycznych. Nazywają to „opłatą covidową". Tłumaczą, że ma zrekompensować im podwyższone koszty zapewnienia środków zabezpieczających przed epidemią koronawirusa. I powołują się na ustawę o działalności leczniczej, która pozwala im nakładać opłaty za świadczenia zdrowotne. - W prywatnych gabinetach lekarskich obowiązuje zasada swobody umów. Jeśli placówka do ceny świadczenia medycznego dolicza dodatkową opłatę epidemiczną, informując o tym pacjenta przed realizacją usługi, a pacjent na taką opłatę wyraża zgodę, to wszystko jest zgodne z prawem – tłumaczy Arkadiusz Jóźwik, radca prawny, specjalista prawa medycznego.

Potwierdza to Piotr Świniarski, adwokat, właściciel kancelarii podatkowej. – Informacja o tym, że do podstawowego świadczenia zostanie doliczona opłata covidowa powinna być wyraźnie przekazana pacjentowi, np. w ogólnodostępnym cenniku – podkreśla.

Na paragonach z gabinetów opłata covidowa stanowi osobną pozycję. Ale tak samo jak usługa główna, np. konsultacja medyczna, jest zwolniona z VAT. Czy prawidłowo?

- Usługi medyczne są zwolnione z VAT. A opłata covidowa wygląda na klasyczną podwyżkę ceny za taką usługę, inaczej tylko nazwaną. Powinna więc być rozliczona w taki sam sposób, ze zwolnieniem z VAT - mówi Grzegorz Tomala, doradca podatkowy, współwłaściciel kancelarii podatkowej.

- W razie kontroli urzędu trzeba będzie wykazać, że taka dodatkowa opłata jest nierozerwalnie związana z usługą główną. Inaczej fiskus może ją uznać za dodatkowe, już opodatkowane świadczenie – dodaje Piotr Świniarski.

Oczywiście opłatę covidową trzeba wykazać dla celów PIT/CIT. – To normalny przychód z działalności gospodarczej – podkreśla Grzegorz Tomala.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA