fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Premier Hiszpanii wzywa do drugiego referendum ws. brexitu

AFP
Premier Hiszpanii Pedro Sanchez wezwał brytyjską premier Theresę May do rozpisania drugiego referendum ws. brexitu - informuje politico.eu.

- Gdybym był Theresą May rozpisałbym drugie referendum - bez wątpienia - powiedział w wywiadzie dla Politico premier Hiszpanii.

Mimo że, jak przypomina Politico, wielu liderów UE wyrażało żal z powodu brexitu, to jednak jak dotąd żaden z nich nie apelował do brytyjskich władz o przeprowadzenie drugiego referendum w tej sprawie z obawy przed oskarżeniem o mieszanie się w wewnętrzne sprawy Wielkiej Brytanii.

Dotychczas o drugie referendum ws. brexitu apelowali jedynie premier Czech Andrej Babisz i premier Malty Joseph Muscat.

Obecne sondaże wskazują, że gdyby referendum ws. brexitu odbyło się obecnie, nieznaczna większość Brytyjczyków opowiedziałaby się za pozostaniem w UE.

W październiku w Londynie doszło do demonstracji zwolenników drugiego referendum, w której wzięło udział aż 700 tys. osób.

W piątek minister Jo Johnson podał się do dymisji wzywając jednocześnie do referendum ws. finalnego kształtu umowy jaką Wielka Brytania ma zawrzeć z UE ws. brexitu (umowa ma regulować stosunki łączące Londyn i UE po 29 marca 2019 r.).

Sanchez w rozmowie z Politico ostrzega, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE nie przyniesie niczego dobrego i będzie bolesne zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i UE.

- Chciałbym aby brytyjski rząd rozpisał drugie referendum. Nie mówię, że teraz, ale w przyszłości, tak aby mogli wrócić do UE - stwierdził Sanchez.

Wielka Brytania jest bliska podpisania z UE porozumienia ws. brexitu, ale nie jest pewne, czy jego warunki przyjmie brytyjski parlament. W takim wypadku może dojść do tzw. twardego brexitu - zerwania niemal wszystkich relacji łączących UE z Wielką Brytanią.

Sanchez, który sam określa się mianem "proeuropejskiego bojownika" mówi, że Wielka Brytania wywierała "pozytywny wpływ" na politykę europejską.

- Uważam, że (brexit) to ogromna strata dla obu stron i mam nadzieję, że może być w przyszłości ponownie przemyślany - dodał hiszpański premier.

Mówiąc o porozumieniu z Wielką Brytanią ws. brexitu Sanchez wyraża nadzieję na "pragmatyczny układ".

Sanchez uważa też, że "niedemokratyczna" jest sytuacja, w której o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE zdecydowała niewielka, 51-procentowa większość.

Źródło: politico.eu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA