Wynajem pojazdu zastępczego na kilka dni i naprawa własnego pojazdu - Aneta Łazarska o uchwale SN

Odszkodowanie przysługujące od ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej za uszkodzenie pojazdu mechanicznego obejmuje niezbędne i ekonomicznie uzasadnione koszty naprawy pojazdu, ustalone według cen występujących na lokalnym rynku – wynika z uchwały Sądu Najwyższego.

Aktualizacja: 29.08.2020 09:48 Publikacja: 29.08.2020 00:01

Wynajem pojazdu zastępczego na kilka dni i naprawa własnego pojazdu - Aneta Łazarska o uchwale SN

Foto: Adobe Stock

Sprawy związane z odpowiedzialnością cywilną posiadaczy pojazdów mechanicznych przeżywają ciągły renesans. Są to różne kategorie: sprawy o wydatki na najem pojazdu zastępczego, refundację kosztów naprawy za uszkodzony pojazd, rozliczenia kosztów naprawy aż po zwrot opłaty za holowanie i parkowanie. Stanowią one znaczącą część spraw cywilno-gospodarczych na wokandzie.

Należy podkreślić, że w praktyce sądów gospodarczych spraw o wydatki na najem pojazdu zastępczego do tej pory było najwięcej. Obecnie w tej materii również orzecznictwo przechodzi stopniową ewolucję. Natomiast w przeszłości nie brakowało spraw o zwrot kosztów naprawy uszkodzonych pojazdów. Najczęściej pozwane towarzystwa kwestionowały stawkę za roboczogodziny naprawcze stosowane przez warsztaty, w których poszkodowany naprawiał pojazd, lub zakres naprawy i kalkulację cenową. Stopniowo jednak w tej kwestii udało się wypracować dobre praktyki likwidacyjne.

Pozostało 88% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów