Ten założony w 1804 roku cmentarz był pierwszym na świecie, który powstał w ogrodach. 70 tysięcy grobów rozmieszczonych jest na 44. hektarach powierzchni postrzeganej przez biologów jako enklawa bioróżnorodności - schronienie dla dzikiej natury. Dziś naturze pozwala się tam na znacznie więcej niż jeszcze 10 lat temu - powstało wiele małych naturalnych ogródków wokół grobowców. Zatrudnieni są ogrodnicy, którzy dbają o rośliny nie używając środków chemicznych. Powstał ekosystem z własnymi łańcuchami pokarmowymi. Pagórkowaty, a zarazem najbardziej zalesiony teren Paryża jest miejscem spacerów nie tylko mieszkańców stolicy Francji, ale i turystów, których pojawia się tu około trzech milionów rocznie. Naukowcy obserwują bogatą florę i faunę – wśród czterech tysięcy drzew najliczniejsze są klony i jesiony. Pere-Lachaise jest domem dla około 50. gatunków ptaków – są nawet papugi, choć nie przybyły tu w wyniku naturalnych migracji. Po zamknięciu cmentarnych bram biolodzy przyglądają się życiu nietoperzy, kotów, chrząszczy, kun, lisów, jeży… Za dnia odwiedzający cmentarz mogą znaleźć nagrobki z ptasimi i zwierzęcymi motywami: na jednym z nich jest pelikan – symbol poświęcenia, na wielu – psy – symbol przywiązania. Są sowy, nietoperze, lwy…

Ale też przybywający na Pere-Lachaise najliczniej odwiedzają grób Fryderyka Chopina, a także Jima Morrisona, jednego z pierwszych buntowników rock and rolla, który zmarł w Paryżu mając zaledwie 27 lat po przedawkowaniu narkotyków. Wciąż pielgrzymują do niego tłumy fanów zostawiając nierzadko zapalone papierosy albo skręty. Leży tu Marcel Proust, Edith Piaf, Yves Montand i Simone Signoret, Guillaume Apollinaire, Oscar Wilde.

W 1817 roku na cmentarz przeniesiono szczątki najsłynniejszych kochanków świata - Heloizy i Abelarda. Wzniesiono im imponujący grobowiec, na którym zakochani zostawiają kwiaty do dziś wierząc, że dzięki temu ich miłość będzie wieczna. Do grobu Victora Noir, 22-letniego dziennikarza zastrzelonego przez kuzyna Napoleona III pielgrzymują zaś kobiety pragnące zajść w ciążę. Na Pere-Lachaise spoczywają też prochy znakomitych literatów - Moliera, La Fontaine’a, a także wielkiej diwy operowej, Marii Callas i niezwykłej tancerki Isadory Duncan.

Dokument „Cmentarz Pere – Lachaise” – wieczny ogród” (real. Augustin Viatte i Christophe D’Yvoire) można oglądać na ARTE do 5 grudnia.