fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

UKE przekazał Orange 59,2 mln zł

Bloomberg
Orange Polska otrzymał 59,2 mln zł za świadczenie usługi powszechnej w 2009 roku – poinformował Urząd Komunikacji Elektronicznej. Operatorzy zalegają jeszcze z 4 mln zł.

Do 20 lipca Orange Polska otrzymał 59,2 mln zł tytułem dopłaty do kosztów usługi powszechnej (USO) poniesionych w 2009 roku – poinformował UKE w opublikowanym dziś sprawozdaniu dot. USO.

UKE nie podał, kiedy przekazał tę sumę operatorowi, ale stało się to raczej już po publikacji sprawozdania za 2017 rok, która miała miejsce w lutym. Jest możliwe, że suma ta nie jest uwzględniona przez biura maklerskie w ich dotychczasowych prognozach tegorocznych wyników spółki.

To oznacza, że telekom otrzymał 93,7 proc. przyznanej mu za 2009 rok sumy 63,15 mln zł. Przypomnieć można, że Orange wnioskował o dużo więcej bo 236,17 mln zł.

Orange Polska był operatorem USO do maja 2011 roku. Jego obowiązki wynikające z tej roli sprowadzały się do prowadzenia sieci telefonicznych aparatów samoinkasujących, udogodnień dla niepełnosprawnych w korzystaniu z budek telefonicznych oraz zapewnieniu podstawowej usługi telekomunikacyjnej każdemu zainteresowanemu obywatelowi bez względu na to, czy operatorowi się to opłaca.

Gdy operator ponosił stratę partycypować mieli w niej zgodnie z przepisami inni operatorzy o przychodach przekraczających 4 mln zł.  Pieniądze wpływają na specjalny rachunek UKE, a urząd przekazuje je Orange.

Ze sprawozdania UKE wynika, że zaległości za 2009 roku w wysokości około 4 mln zł nie wpłaciło 26 przedsiębiorców spośród 107 przedsiębiorców wskazanych przez UKE. 21 z nich spóźnia się (pięciu nie upłynął jeszcze ustawowy termin wpłaty). UKE zapowiada egzekucję należności.

W latach 2006-2011 Telekomunikacja Polska, późniejszy Orange Polska wnioskował o dopłatę do USO w łącznej wysokości 1,1 mld zł. UKE kwestionował jednak część poniesionych kosztów i przyznał operatorowi pierwotnie 137 mln zł.

W efekcie odwołań i sporów sądowych urząd przyznał potem telekomowi dodatkowe sumy za 2006 rok (45 mln zł) oraz 2007 r. (47 mln zł).  Łącznie więc telekomowi przyznano sumę sięgającą 227 mln zł. To nie oznacza, że telekom kiedyś dostanie całą tę sumę. W pokryciu dopłaty do usługi powszechnej uczestniczy także sam Orange Polska, którego udział w dopłacie stanowi zazwyczaj ok. 41 proc. Dodatkowo telekom zawarł porozumienie dotyczące niektórych operatorów, regulujące wzajemne rozliczenia z tytułu USO.

W sprawozdaniu za 2017 r. Orange Polska podał, że otrzymał dopłaty za rok 2007 w wysokości 206 tys. zł oraz za rok 2008 w wysokości 313 tys. zł. Zapowiedział uzyskanie kolejnych dopłat w tym roku. Partycypują w nich także inne giełdowe telekomy: Play Communications i firmy z grupy Cyfrowy Polsat.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA