fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Muzeum Narodowe w Warszawie: urodzinowe zaproszenie

Galeria Sztuki XIX Wieku, Muzeum Narodowe w Warszawie
maateriały prasowe, Bartosz Bajerski
20 maja na swoje 158 urodziny MNK udostępnia nową aplikację Muselfie; zaprasza na wirtualne spotkanie z kuratorami, quiz wiedzy o muzeum, a także realne zwiedzanie w głównej siedzibie.

Nowa aplikacja mobilna Muselfie pozwala łączyć obrazy z kolekcji MNW z własnymi zdjęciami lub selfie. Ta kreatywna zabawa umożliwia stworzenie z nich kolaży. Dzięki Muselfie można remiksować znajdujące się w domenie publicznej zasoby MNW i stworzyć własną kartkę urodzinową, memy lub inne grafiki z wykorzystaniem prac ulubionych artystów, np. Jacka Malczewskiego, czy Aleksandra Gierymskiego.

Darmowa aplikacja działa na urządzeniach z systemem Android oraz iOS. Projekt Muselfie stworzyli pracownicy Muzeum Narodowego w Warszawie wspólnie z zespołem Pracowni Otwierania Kultury w Centrum Cyfrowym, w ramach projektu promującego wykorzystanie technologii w instytucjach kultury. Partnerem IT jest Laboratorium EE. Aplikacja powstała dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Urodzinowo Muzeum Narodowe w Warszawie przypomina, że jest spadkobiercą Muzeum Sztuk Pięknych, powstałego 20 maja 1862 roku w stolicy Królestwa Kongresowego. A także tradycji i kolekcji Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, powołanego dwa lata wcześniej. Obie instytucje stawiały sobie za cel opiekę nad sztuką i artystami oraz kolekcjonowanie, wystawianie i przechowywanie dzieł sztuki. Miały ogromne znaczenie dla rozwoju kultury polskiej oraz wpłynęły na kształt dzisiejszego MNW.

Obecnie MNW ma bogate zbiory (ponad 800 tys. dzieł sztuki) malarstwa polskiego i obcego, rysunku, grafiki, rzeźby i rzemiosła artystycznego, wyjątkową kolekcje średniowiecznej sztuki sakralnej, zbiory starożytne i zabytki z katedry Faras, kolekcje monet i medali, sztuki orientalnej, fotografii i wzornictwa.

Dziś na profilu MNW na Facebooku odbędzie się o godz. 17 wirtualne jubileuszowe spotkanie na żywo z kuratorami: Grażyną Bastek ze Zbiorów Sztuki Dawnej oraz Piotrem Kibortem z Gabinetu Rycin i Rysunków, którzy opowiedzą o burzliwej historii muzeum.

Już na godzinę przed nim internauci  mogą zadawać pytania poprzez wpisy w komentarzach.

Muzeum Narodowe jest też już otwarte w gmachu przy Al. Jerozolimskich. 20 maja można zwiedzać Galerię Faras z unikatowymi malowidłami, uratowanymi z nubijskiej katedry przez polskich archeologów oraz Galerię Sztuki Średniowiecznej z dziełami z XIV - XVI wieku z różnych regionów Polski: Śląska, Małopolski, Wielkopolski, Kujaw, Pomorza. W inne dni dostępne są dla odwiedzających także: Galeria Sztuki Dawnej, Galeria Sztuki XIX Wieku i Galeria Wzornictwa Polskiego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA