Na początku maja PKN Orlen zamierza złożyć do UOKiK wniosek o zgodę na przejęcie PGNiG. – Niezależnie od tego zamierzamy przedstawić strukturę transakcji dotyczącej połączenia Orlenu, PGNiG i Lotosu. Dokładamy starań, aby to się wydarzyło jeszcze w tym kwartale – mówi Daniel Obajtek w wywiadzie dla „Parkietu". Dodaje, że struktura transakcji połączenia będzie m.in. dokładnie określała, w jaki sposób pod względem finansowym i kapitałowym planowane jest przeprowadzenie fuzji. Orlen pokaże też, jak widzi dalszy rozwój powstałego w ten sposób koncernu multienergetycznego.

Niezależnie od tego w najbliższych miesiącach spółka ujawni, w jaki dokładnie sposób zamierza spełnić wymagania Komisji Europejskiej związane z przejęciem Lotosu i sprzedażą części jego majątku, w tym przy współpracy z jakimi partnerami tego dokona. Już dziś jednak podaje, że wśród partnerów ani bezpośrednio, ani pośrednio, nie będzie firm rosyjskich. Do finalizacji przejęcia PGNiG i Lotosu może dojść jeszcze w tym roku.

Orlen szykuje się również do ogromnych inwestycji organicznych. Za kilka tygodni planuje podpisać umowę z generalnym wykonawcą na budowę energetycznego bloku gazowo-parowego w Ostrołęce. Obecnie opracowywane są szczegóły dotyczące współpracy tym zakresie z Energą i PGNiG. Wkrótce powinno też dojść do podpisania umowy na rozbudowę kompleksu olefin w Płocku. Będzie to największa inwestycja w historii paliwowego koncernu. – O jej skali może świadczyć chociażby to, że nowe instalacje powstaną na 150 ha gruntów w bezpośrednim sąsiedztwie rafinerii i obiektów jej towarzyszących, które dla porównania zajmują obszar ok. 700 ha – informuje Obajtek.

Orlen chce odgrywać także coraz większą rolę na rynkach międzynarodowych. Prezes spółki był niedawno na Litwie, gdzie prowadził rozmowy dotyczące pozyskania finansowego wsparcia litewskiego rządu dla inwestycji w Możejkach. Dzięki wydatkom na pogłębiony przerób ropy planowane jest przekształcenie tamtejszej rafinerii w zakład zdecydowanie bardziej dochodowy i konkurencyjny niż ma to miejsce obecnie. – Jeśli dojdziemy do porozumienia, a wierzę, że tak się stanie, będziemy realizować na Litwie największą pod względem wartości inwestycję w historii tego kraju – twierdzi Obajtek.

Ponadto koncern inwestuje w stacje paliw. Za dwa lata wszystkie tego typu obiekty należące do grupy, w tym te w Niemczech i Czechach, powinny już działać jedynie pod marką Orlen.